Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Egipcjanie wiedzieli o zmienności Algola?

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach dowodzą, że  papirus Cairo 86637 jest najstarszym znanym dokumentem, w którym odnotowano obserwacje gwiazdy zmiennej. Gwiazdą tą jest Algol, uosobienie Horusa. Wspomniany papirus to kalendarz, który zawiera prognozy pomyślności dla każdego dnia w roku. Fińscy uczeni przeprowadzili analizy statystyczne tekstów kalendarza i stwierdzili, że okresy Algola (2,85 dnia) i Księżyca (29,6 dnia) są silnie skorelowane z działaniami bóstw opisanymi w kalendarzu.
Dotychczas istniały jedynie przypuszczenia, że w Kalendarzu Kairskim opisano zjawiska astronomiczne. Teraz bezsprzecznie możemy stwierdzić, że opisane tam działania bogów są na przestrzeni całego roku powiązane z regularnymi zmianami Algola i Księżyca, mówi Sebastian Porceddu.

Obecnie przyjmuje się, że zmiany jasności Algola odkrył John Goodricke w 1783 roku. Od dawna istnieją wskazówki sugerujące, że o zmienności gwiazdy wiedzieli astronomowie perscy oraz Egipcjanie. Teraz fińscy specjaliści twierdzą, że ich analiza stanowi dowód, iż zmienność Algola zauważono już trzy tysiące lat temu, gdyż Cairo 86637 jest datowany na lata 1244-1163 przed Chrystusem. Miałbym poważne wątpliwości, gdyby ktoś powiedział mi, że w Biblii znajdują się informacje o wodzie na Marsie. My zaś twierdzimy, że starożytne egipskie teksty religijne zawierają informacje astrofizyczne dotyczące Algola. Nic więc dziwnego, że wiele osób w to nie wierzy, stwierdził Lauri Jetsu.

Algol to układ zaćmieniowy, w którym gwiazda jaśniejsza jest co około 2,85 doby przesłaniana przez swojego towarzysza.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

W Fortranie trochę dziesiątek tysięcy "linijek" kodu popełniłem, ale nie sądziłem, że jesteś tak wiekowy Jajcenty. ;)

Przy okazji, gdyby chodziło o gwiazdę Fortran (nie słyszałem), to kij w ucho, ale Algol, Głowa Diabła, to klasyka już dla starożytnych. ;)


Gdyby uwzględnić ruch własny Algola

2.99   -1.66

i namiary na jego rozmiary kątowe

to Pogo chyba się zgodzi, że jest coś na Rzeczy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Jeśli miałeś na myśli lorda Byrona, to pewnie chodziło Ci o jego kochankę, hrabinę Guiccioli. Nie miałem okazji poznać. :D

 

Proszę Thikim po raz już któryś:

post-7600-0-81496200-1450468267.png

post-7600-0-81496200-1450468267_thumb.png

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

hrabinę Guiccioli. Nie miałem okazji poznać.
 

Żałuj, niestety powiedziała mi że jestem dla niej za stary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

powiedziała mi że jestem dla niej za stary.

 

Jajcenty, nigdy nie powiedziałeś, że naprawdę nazywasz się Connor MacLeod. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Connor MacLeod

No i masz. Znowu się zacznie całe to ucinanie, nie znoszę tego. To takie nieestetyczne :D

 

złączyć co rozłączone 

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

To takie nie estetyczne :D

 

Tu Cię czekałem z mokrą szmatą. Connor napisałby z pewnością "nieestetyczne". ;) Ale wiesz, to On zwykle ucinał. ;):D

 

Edycja:

 

To takie smutne:

Lovelace died at the age of 36 – the same age that her father had died – on 27 November 1852,%5B41%5D from uterine cancer probably exacerbated by bloodletting by her physicians.

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że OT, ale zawsze zdumiewała mnie logika tej historii: grupa rebeliantów ZA KARĘ zostaje skazana na WIECZNE ŻYCIE i MŁODOŚĆ z opcją dybania na siebie i wzajemnego ucinania sobie (bynajmniej nie drzemki). Ten, który ZABIJE wszystkich, W NAGRODĘ  będzie mógł się zestarzeć i UMRZEĆ. Ja bym na ich miejscu się zbuntował po raz drugi i dogadał z pozostałymi, że nie będziemy sobie niczego ucinać  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

  Proszę Thikim po raz już któryś:

A niby czemu mnie prosisz?

Ja uważam że po to jest ta funkcja aby korzystać. Nie podoba się? To proś administratora - nie mnie ;)

Jednak zważywszy że uważam ją za potrzebną to ja jej likwidacji nie poprę :D

Zresztą zważywszy na te ponad 130 lat powinieneś być cierpliwszy i nie odpowiadać póki coś piszę. ;)

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Zresztą zważywszy na te ponad 130 lat powinieneś być cierpliwszy i nie odpowiadać póki coś piszę. ;)

 

Rozumiem, że zapomniałeś ile to było ponad 130. Przypomnę: 137. :D Tylko przykro mi, że nie nazywasz się MacLeod. :)

Proponuję, byś napisany już post opatrywał dopiskiem (możesz załączyć w sygnaturce): "Jeszcze myślę / piszę, choć już napisałem…". ;)

Co do cierpliwości Thikim, to doceniam Cię bardzo. Nie ma oświecenia bez cierpliwości. Nie ma cierpliwości bez trudnych ludzi. ;):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...