Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Hydricity - nowy sposób na energię ze Słońca

Recommended Posts

Naukowcy z Purdue University opracowali koncepcję całodobowej produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej. Nazwali swój pomysł "hydricity". To potencjalny przełom na drodze ciągłej i efektywnej produkcji energii, stwierdził profesor Rakesh Agrawal. Uczeni oparli swój pomysł na fakcie, że połączenie wodoru z węglem jest punktem wyjścia do wytworzenia paliw, nawozów i innych produktów. Jeśli pozyskamy węgiel z biomasy możemy wyprodukować wszystko: prąd, chemikalia, żywność, paliwo, ciepło, mówi Agrawal.

Koncepcja "hydricity" zakłada wykorzystanie koncentratorów słonecznych do wytworzenia wysokiej temperatury i uzyskania przegrzanej wody. Ta z kolei napędzi serię turbin produkujących energię elektryczną, co zapewni zasilanie reaktorowi rozbijającemu wodę na tlen i wodór. Wodór można składować, by użyć go w nocy do uzyskania przegrzanej wody i napędzenia turbin lub też wykorzystać go w innych zastosowaniach. Zwykle badania nad produkcją energii elektrycznej i pozyskiwaniem wodoru prowadzone są osobno. Procesy te badane są niezależnie od siebie. My proponujemy ich synergię i udoskonalenie, stwierdził uczony.

W zarysowanej powyżej koncepcji woda jest podgrzewana do temperatury 1000-1300 stopni Celsjusza, powstaje para o wysokiej temperaturze, które napędza turbiny zapewniając też energię reaktorowi do pozyskiwania wodoru. W procesie trwającym nieprzerwanie całą dobę uzyskujemy wodór i energię elektryczną za dnia, przechowujemy wodór i tlen, a gdy Słońce nie świeci wykorzystujemy wodór do produkcji energii. Jako, że system pracuje cały czas turbiny parowe poruszają się bez przerwy, nie ma więc potrzeby ich zatrzymywania i ponownego uruchamiania. Co więcej, nasz proces jest bardziej wydajny niż osobne procesy pozyskiwania energii elektrycznej oraz wodoru - stwierdza współpracownik Agrawala, profesor Mohit Tawarmalani. Swoje przekonanie o wydajności uczeni opierają na symulacjach. Na razie nie istnieje żaden eksperymentalny system tego typu.
W systemie tym całkowita efektywność zamiany energii słonecznej w elektryczność w 24-godzinnym cyklu wynosi około 35%, a zatem jest bliska najlepszym ogniwom fotowoltaicznym wykorzystującym akumulatory do przechowywania energii. W zaproponowanym przez nas modelu przechowujemy energię w postaci termo-chemicznej, co jest bardziej efektywną metodą od tradycyjnych systemów jej przechowywania. Uzyskiwany wodór może być użyty w różnych dziedzinach, od transportu po przemysł chemiczny i petrochemiczny. Ponadto, w przeciwieństwie do wykorzystania akumulatorów, podczas przechowywania nie dochodzi do strat energii, a system, w którym jest ona przechowywana, nie ulega degradacji w miarę jego używania, zauważa jeden z badaczy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic innowacyjnego tu nie widzę... Ot, niezbyt pomysłowe połączenie istniejących elementów. Nadaje się na pracę inżynierską, bo na magisterkę to chyba mało...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Polecam krótką dyskusję pod analogicznym artykułem na phys.org: http://phys.org/news...ergy-power.html
 

 

To był mój pierwszy odruch - skomentować temperatury operacyjne. Po co pchać się w zakresy w których ujawnią się wszystkie słabości materiałów. Przecież robienie prądu z pary z pomocą turbin jest opanowane technologicznie. Autorów projektu posądzam o uzależnienie od adrenaliny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

Przecież robienie prądu z pary z pomocą turbin jest opanowane technologicznie.

 

Prawie do perfekcji – trudno tu wycisnąć więcej. Doskonale widać to zwłaszcza w sterylnych i czystych elektrowniach jądrowych najnowszej generacji. ;)

 

 

 

Autorów projektu posądzam o uzależnienie od adrenaliny.

 

Bo ja wiem? Może zwykła trawka? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...