Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Motyl ponownie znaleziony

Recommended Posts

W Brazylii odnaleziono motyla, którego przed rokiem uznano za zagrożonego. Gatunek Stichelia pelotensis wciąż stanowi zagadkę dla specjalistów. Po raz pierwszy zauważono go w latach 50. ubiegłego wieku. Od tamtej pory widziano go tylko raz, w odległości 250 kilometrów od miejsca oryginalnej obserwacji. W ubiegłym roku stan Rio Grande do Dul dodał gatunek do listy zagrożonych i stwierdził, że motylowi grozi wyginięcie z powodu utraty habitatów.

Teraz z najnowszego numeru Revisto Brasileira de Entomolgia dowiadujemy się, że w końcu znaleziono S. pelotensis. Obserwacji rzadkiego zwierzęcia dokonali naukowcy z Universidade Federal do Paraná i dwóch innych instytucji badawczych. Znaleźli oni motyla na bagiennych obszarach trawiastych, w odległości 17 kilometrów od miejsca pierwotnej obserwacji. Najpierw zauważyli samca. Później czekali aż dwa miesiące, by odnotować obecność kolejnych przedstawicieli gatunku. Cierpliwość się opłaciła, gdyż zaobserwowali cztery samice. Tydzień później widzieli samca i samicę, które pożywiały się na roślinie Eryngium elegans.

Główny autor badań, Ricardo Russo Siewert zauważa, że wciąż niewiele wiemy o Stichelia pelotensis. Nie znamy potrzeb ekologicznych gatunku, nie wiemy, na jakich roślinach składa jaja, ani jak się zachowuje. Nie znamy liczebności i zasięgu motyla. Uczony dodaje, że czas odgrywa zasadniczą rolę. Jedynie 14% bagnistych obszarów trawiastych stanu Rio Grande do Sul jest chronionych. Jednak teren, na którym znaleziono motyla nie podlega ochronie. Ludzie niszczą te tereny zamieniając je w pola uprawne i wycinając pobliskie lasy. Uczony sądzi, że S. pelotensis jest gatunkiem krytycznie zagrożonym.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś ostatnio jest wysyp odkryć gatunków. Tutaj motyl odnaleziony po ponad 50 latach, w Andach odkryto 3 gatunki węży, a w Afryce 6! gatunków żab. Jeszcze wiele przed nami:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...