Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowy izolator topologiczny

Recommended Posts

Nakowcy z Federalnej Politechniki w Lozannie (EPFL) odkryli nowy typ izolatorów topologicznych. Tego typu materiały przewodzą prąd wyłącznie na powierzchni. Wewnątrz są izolatorami. Te niezwykłe właściwości powodują, że są bardzo obiecującymi materiałami do wykorzystania w zastosowaniach elektrycznych, elektronicznych, spintronicznych, a może nawet w informatyce kwantowej.

Izolatory topologiczne zwykle najpierw identyfikuje się za pomocą symulacji komputerowych, a następnie uzyskuje się pożądany materiał i potwierdza jego właściwości w badaniach laboratoryjnych. Właśnie w ten sposób laboratorium Olega Jazjewa z Instytutu Fizyki Teoretycznej, we współpracy z uczonymi z całego świata, odkryło, że krystaliczna faza jodku bizmutu jest izolatorem topologicznym i pierwszym przedstawicielem swojej klasy takich materiałów. Tym, co czyni go wyjątkowym jest jego struktura krystaliczna, bardziej uporządkowana i z mniejszą liczbą defektów niż w przypadku innych izolatorów topologicznych. Im mniej defektów, tym materiał taki wykazuje lepsze właściwości izolujące.

Chcemy przepuścić prąd tylko na powierzchni, a nie przez wnętrze. Teoretycznie wygląda to na proste zadanie, jednak w praktyce zawsze są jakieś defekty. Trzeba więc znaleźć materiał z ich jak najmniejszą liczbą - mówi Jazjew.

Szczegółowe badania przeprowadzone w Lawrence Berkeley National Laboratory wykazały, że właściwości próbek jodku bizmut są dokładnie takie, jak przewidziane w symulacjach komputerowych. Nasze badania rozpoczęły się od fazy teoretycznej i przeszły cały ciąg weryfikacji eksperymentalnej - stwierdza Jazjew.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...