Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nietknięty etruski grobowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Pracujący w polu rolnik z okolic Citta della Pieve - miasteczka położonego w odległości około 45 kilometrów na południowy-zachód od Perugii - odkrył nietknięty etruski grobowiec. Wewnątrz znajdują się sarkofagi, urny przedmioty złożone wraz ze zmarłym oraz tajemnicza marmurowa głowa. Fakt, że grobowiec nie został splądrowany może uczynić go jednym z najważniejszych znalezisk archeologicznych ostatnich lat.

To całkowita niespodzianka. Obszar ten jest oddalony od miejsc odwiedzanych przez rabusiów grobów, więc ten pochówek pozostał nietknięty, mówi Clarita Natalini z nadzoru archeologicznego Umbrii.

Etruskowie to jeden z najbardziej tajemniczych ludów starożytności. Używali nieindoeuropejskiego języka, stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację i z czasem roztopili się w rzymskim żywiole. Większość informacji, jakie o nich mamy, pochodzi z ich cmentarzy. Niestety, zwykle znajdowane są splądrowane groby, dlatego też najnowsze odkrycie jest tak ważne.

Po wejściu do korytarza archeolodzy stanęli przed zapieczętowanymi podwójnymi kamiennymi drzwiami. Po ich otwarciu znaleźli się w liczącej 1,5 metra kwadratowego komorze grobowej. Znajdują się w niej dwa sarkofagi, cztery urny i różne przedmioty. Na jednym z sarkofagów odkryto długą inskrypcję. Dotychczas udało się odczytać słowo "Laris". To popularne etruskie imię męskie. Wewnątrz znaleziono szkielet mężczyzny. Na drugim z sarkofagów, pokryty malowanym gipsem, również zauważono inskrypcję. Niestety, gips odpadł już w starożytności i odtworzenie napisu z tysięcy kawałków nie będzie łatwym zadaniem. Drugi sarkofag wciąż jest zapieczętowany, naukowcy jeszcze go nie otworzyli.

W grobowcu znaleziono też marmurową głowę, odłamaną na wysokości szyi. To piękna twarz młodego mężczyzny. Nie znamy jeszcze jej znaczenia. Być może to część rzeźby, którą uhonorowano jednego ze zmarłych - mówi Natalini.

Ważnym znaleziskiem są też cztery urny. Trzy z nich, alabastrowe, ozdobiono pięknymi rzeźbieniami. Użycie alabastru, sposób pochówku oraz inskrypcje sugerują, że mamy do czynienia z miejscem pochowania członków arystokratycznej rodziny z pobliskiego etruskiego Chiusi.

Specjaliści oceniają, że grobowiec pochodzi z końca IV wieku przed naszą erą.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zjawisko, jeszcze (ponad) miesiąc temu nie widziałem o istnieniu etrusków, ostatnio musiałem coś tam przetłumaczyć z ich języka, poczytałem o nich i od tego czasu mnie "prześladują", ok, jak czytałem o starożytnych cywilizacjach, ok rozumiem, ale że jeszcze na kopalni? 

 

Albo mózg wyłapuje takie informacje znacznie czujniej i też mnie zawsze otaczali Etruskowie, albo (wszech)świat jest zbudowany pode mnie ;) hahah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z prawdziwkami w lesie: idziesz i nie widzisz, ale kiedy zobaczysz jednego, to zaczną się sypać, a jak będziesz wracał, to tam, gdzie ich wcześniej nie było, też będą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

albo (wszech)świat jest zbudowany pode mnie ;)

 

Albo przeze mnie. ;) Niektórzy zbaczają w tym pędzie ku immanentyzmowi, ale nawet bez tego to bardzo powszechne przekonanie, co psychiatria pewnie poświadczy. ;)

Można w to uderzyć czystą statystyką, ale jakoś brak "zeznań" tych, którzy sądzili tak, lub przeciwnie, ale już nie żyją, co zuboża całkowicie materiał badawczy dotyczący ich "obecnych" przekonań. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

albo (wszech)świat jest zbudowany pode mnie

Czasem po prostu koledzy robią sobie jaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 jest zbudowany pode mnie
 

 

(Tak jak by co) To był oczywiście żart, jednak faktem jest, że estrusków nie spodziewałem się na kopalni (nie tak szybko) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Dzięki Mariusz. To była chyba moja pierwsza "poważna" dyskusja na Forum. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...