Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zidentyfikowano przyczynę krwawego deszczu, ale nie znaleziono jej źródła

Recommended Posts

Gdy jesienią zeszłego roku woda w basenach i przy willach w hiszpańskiej prowincji Zamora zabarwiła się na czerwono, część ludzi twierdziła, że ktoś czegoś do niej dodał lub że barwnik rozpylono z samolotu, a część wspominała coś o biblijnych plagach.

Joaquín Pérez, mieszkaniec Ayoó de Vidriales, miał do sprawy bardziej naukowe podejście, postanowił więc zbierać deszczówkę przez całą jesień i zimę. Zarówno przy brzegach, jak i na dnie pojemników unosiły się jakieś drobne cząstki i to one zabarwiały wodę na czerwono.

Zaintrygowany mężczyzna postanowił wysłać próbki do naukowców z Uniwersytetu w Salamance. Badania wykazały, że czerwonawe zabarwienie to skutek obecności Haematococcus pluvialis, słodkowodnych zielonych mikroglonów, które pod wpływem stresu produkują czerwony karotenoid - astaksantynę - opowiada Javier Fernández-Lozano.

H. pluvialis występuje w zbiornikach wodnych półkuli północnej, zwłaszcza w Ameryce Północnej i wzdłuż europejskiego wybrzeża Atlantyku. Szkopuł w tym, że glony te są rzadkie w środowiskach okołośródziemnomorskich. [...] Potwierdziliśmy, że gatunku tego nie ma w jeziorze Sanabria ani w zbiornikach wokół Ayoó de Vidriales. Algi muszą więc pochodzić z innego miejsca.

By ustalić, skąd wzięły się H. pluvialis, akademicy przeanalizowali dane meteorologiczne, zwłaszcza wzorce wiatrów, z dni krwawych deszczy. W ten sposób wskazano na związki z wiatrami wiejącymi głównie z zachodu. Nie udało się jednak ustalić, skąd dokładnie pochodziły mikroorganizmy. Możliwe więc, że przywiało je nawet z Ameryki Północnej.

Ponieważ astaksantyna jest przeciwutleniaczem, od kilku lat H. pluvialis interesuje się przemysł farmaceutyczny. Ostatnio japoński koncern Yamaha wykorzystał te glony do zmniejszenia emisji CO2 w swoich fabrykach - dwutlenek węgla jest wprowadzany do dużych zbiorników wypełnionych H. pluvialis.

Najsłynniejszy przypadek krwawego deszczu odnotowano latem 2001 r. w Kerali. Później zjawisko powtórzyło się na południu Indii i na Sri Lance. Wtedy jednak odpowiadały za to glony z rodzaju Trentepohlia.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...