Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Elektroniczne okulary równie skuteczne, co opatrunek

Rekomendowane odpowiedzi

Badania pokazały, że programowalne okulary poprawiają wzrok dzieci z amblyopią, czyli tzw. leniwym okiem, równie skutecznie, co tradycyjne leczenie za pomocą opatrunku.

Amblyopia to osłabienie widzenia w jednym oku w następstwie zeza lub w różnowzroczności. Krytyczne jest wczesne rozpoczęcie leczenia, gdy oczy i mózg nadal się rozwijają, w innym razie upośledzenie widzenia utrzyma się na zawsze.

Sprawienie, by dziecko chodziło z zasłoniętym okiem lub by dało sobie zakropić lepiej widzące oko atropiną, jest dużym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i okulistów. Ostatnie badania wykazały, że 1 na 4 dzieci odczuwa lęk przed stosowaniem kropli, a 15% w ogóle odmawia ich stosowania.

Krople i opatrunek reprezentują tzw. metodę okluzyjną - zaklejanie czy pogarszanie widzenia w lepszym oku zmusza mózg do wykorzystywania obrazu z oka leniwego. Choć w trakcie terapii wzrok się poprawia, wiele dzieci nadal musi nosić okulary.

Elektroniczne okulary zespołu z Uniwersytetu Indiany spełniają obie funkcje naraz: korygują wadę wzroku i zasłaniają lepiej widzące oko. Ponieważ soczewki są wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi (LCD), można je zaprogramować, tak by stawały się matowe i zasłaniały widok w jednym z oczu na wybrany czas.

Amerykanie zebrali grupę 33 dzieci w wieku 3-8 lat, które nosiły okulary korekcyjne. Jedna z wylosowanych grup przed 2 godziny dziennie nosiła opatrunek, a druga przez 4 godziny dziennie okulary okluzyjne Amblyz. Szkło lepszego oka zmieniało się z przezroczystego na matowe w ciągu 30 s. Po trzech miesiącach u obu grup zaobserwowano taką samą poprawę, wyrażoną 2 rzędami w tablicach Snellena.

Gdy rozmawia się z dorosłymi, którzy w dzieciństwie przeszli leczenie amblyopii, twierdzą oni, że noszenie opatrunku było najokropniejszą rzeczą, jaka ich spotkała. W przypadku okularów elektronicznych dziecko uczy się, że soczewki w ciągu kilku sekund staną się znów przezroczyste i stają się bardziej chętne do współpracy. To wspaniała alternatywa dla rodziców, którzy [dotąd] zmagali się z opatrunkami i kroplami - podkreśla dr Daniel Neely.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła okulary Amblyz jako urządzenie medyczne. W USA można je kupić od optyków i okulistów za ok. 450 dol.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...