Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Komórki pozbawione tlenu i składników odżywczych zagęszczają DNA

Rekomendowane odpowiedzi

Ina Kirmes, doktorantka z grupy dr. George'a Reida z Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, postanowiła się zająć zmianami zachodzącymi w DNA komórek pozbawionych tlenu i składników odżywczych. Stan taki jest typowy dla większości najczęstszych chorób, w tym dla zawałów, udarów czy nowotworów, co oznacza, że wyposażeni w taką wiedzę specjaliści będą mogli odkryć nowe sposoby ich leczenia.

W zdrowej komórce duże części DNA są odsłonięte i dostępne. Geny mogą być łatwo odczytane i przełożone na białka. W stanie niedotlenienia DNA zbija się jednak w ciasne klastry. Genów z tych skupisk nie da się odczytać, ich aktywność ulega znaczącemu zmniejszeniu, a komórka de facto się wyłącza.

To prawdopodobnie dzieje się z twoim DNA, kiedy masz udar czy zawał. Teraz, gdy wiemy, jakie zjawiska zachodzą, możemy zacząć szukać sposobów na zapobieganie ubijaniu DNA - podkreśla Reid.

Odkrycie było możliwe dzięki współpracy z Aleksandrem Szczurkiem. Zespół opracował bowiem metodę stanowiącą udoskonalenie mikroskopii o superrozdzielczości, która bazuje na migotaniu fluorescencji. Pozwala ona zdefiniować położenie poszczególnych cząsteczek w komórce.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...