Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Poranna ekspozycja na światło prowadzi do tycia dzieci

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieci, które są wystawione na oddziaływanie światła wcześniej w ciągu dnia, ważą więcej od dzieci, które największą dawkę światła - w pomieszczeniach bądź na dworze - otrzymują dopiero po południu - twierdzą australijscy naukowcy.

Doktorantka Cassandra Pattinson z Uniwersytetu Technologicznego Queensland i jej koledzy przez 2 tygodnie badali czterdzieścioro ośmioro 3-5-latków z 6 ośrodków opieki w Brisbane. Mierzyli długość snu maluchów, aktywność, ekspozycję na światło, a także wzrost i wagę (dwie ostatnie wartości były potrzebne do wyliczenia wskaźnika masy ciała, BMI).

Odkryliśmy, że światło o umiarkowanym nasileniu na wcześniejszych etapach dnia wiąże się z podwyższonym BMI. Dzieci otrzymujące największą jego dawkę, tak w pomieszczeniu, jak i na dworze, po południu okazały się szczuplejsze.

Co zaskakujące, aktywność fizyczna nie była związana z wagą. Zauważono za to jej związek z czasowaniem snu i ekspozycją na światło. To pierwsze badanie, które wykazało, że światło przyczynia się do wagi dzieci. Zważywszy, że szacuje się, że na świecie ok. 42 mln dzieci poniżej 5 lat ma nadwagę bądź otyłość, to prawdziwy przełom [...].

Przez sztuczne światło, także to emitowane przez tablety, telefony komórkowe [...] czy telewizory, współczesne dzieci są wystawione na oddziaływanie większej ilości światła środowiskowego niż jakiekolwiek wcześniejsze pokolenie. Zjawiskiem równoległym do wzrostu ekspozycji na światło jest epidemia otyłości.

Pattinson przypomina, że nie od dziś wiadomo, że czasowanie, intensywność i czas trwania ekspozycji na światło sztuczne i naturalne oddziałują na zegar biologiczny ssaków, a ten z kolei wpływa na wzorce snu i czuwania, tycie i chudnięcie, zmiany hormonalne, a także nastrój.

Ostatnie badania na dorosłych pokazują, że ekspozycja na światło później w ciągu dnia wiąże się ze zwiększoną masą ciała, ale dotąd żadne badania nie oceniały takich zjawisk u dzieci. Okazuje się, że tu zależność ma odwrotny charakter. O ile dorośli, którzy korzystają z porannego światła, są szczuplejsi, o tyle przedszkolaki wystawiane na jego oddziaływanie są cięższe.

W niedalekiej przyszłości naukowcy zamierzają sprawdzić, jak wykorzystać uzyskane wyniki w walce z otyłością. Planowane są dalsze badania z przedszkolakami i niemowlętami.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...