Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Krokodyle mogą spać z otwartym okiem

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak u niektórych ptaków i ssaków morskich, u krokodyli może występować jednopółkulowy sen wolnofalowy (ang. unihemispheric slow-wave sleep, USWS). W USWS jedna z półkul wchodzi w sen głęboki, a odpowiadające jej oko jest zamknięte. Oko odpowiadające drugiej z półkul pozostaje otwarte.

Naukowcy z La Trobe University oraz Instytutu Ornitologii Maxa Plancka zauważyli, że krokodyle częściej spały z otwartym jednym okiem, gdy w pobliżu znajdowali się ludzie. Otwarte oko zawsze było na nich skierowane.

Krokodyle zdecydowanie monitorowały poczynania człowieka przebywającego w pomieszczeniu. Nawet wtedy, gdy człowiek wychodził, oko pozostawało otwarte i skierowane tam, gdzie wcześniej przebywał, co sugeruje, że gady wypatrują potencjalnych zagrożeń - opowiada dr John Lesku.

By monitorować poczynania młodych (ok. 40-50-cm) krokodyli, eksperymenty prowadzono w akwarium wyposażonym w kamery na podczerwień. Okazało się, że spojrzenie śpiących gadów przyciągał nie tylko człowiek, ale i inne młode osobniki.

Lesku wyjaśnia, że u morsów czy delfinów USWS pozwala się upewnić, że grupa się nie rozpierzchła, natomiast ptaki wystrzegają się w ten sposób drapieżników. U młodych słonowodnych krokodyli wydają się po trosze występować obie te funkcje.

Kolejnym krokiem naukowców ma być zdobycie twardych dowodów na USWS, czyli wykonanie EEG. Lesku już przygotowuje odpowiednie eksperymenty, pracując z kolegami z Niemiec nad mocowaniem elektrod do głów krokodyli nilowych (Crocodylus niloticus).

Odkrycia są naprawdę ekscytujące, bo po raz pierwszy zbadano krokodyle (Crocodilia). Udało się też rzucić nieco światła na ewolucję snu - podkreśla Michael Kelly.

Sen jednopółkulowy mógł wyewoluować u wspólnego przodka gadów i ptaków i osobno u ssaków morskich. Niewykluczone jednak, że pojawił się u jeszcze odleglejszego wspólnego przodka ptaków, gadów i ssaków.

Mamy tendencję, by uważać za normę nasz sen, który wyłącza obie półkule. Jeśli jednak u ptaków występuje sen jednopółkulowy, a dowody z EEG potwierdzą, że otwarcie jednego oka u krokodyli, a później innych gadów, to USWS, nagle nasz [ssaków lądowych] sen stanie się wyjątkiem od reguły - podsumowuje Lesku.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że o tym nie wiedziałem.

U delfinów to logiczne, bo muszą co parę minut wypływać, żeby zaczerpnąć powietrza.

Ptaki wędrowne mogą spać w locie. Ta umiejętność przydaje się ze względu na oszczędzanie rezerw energrtycznych. Ptak przewodnik nie śpi, zaś cała reszta lecąca za nim w kluczu może drzemać i podąża z otwartymi oczami.

Co do dorosłych krokodyli nie widzę natomiast uzasadnienia takiego faktu. U młodych (małych) osobników może być to mechanizm ratujący życie. Natomiast dorosłe krokodyle są na końcu łańcucha pokarmowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Natomiast dorosłe krokodyle są na końcu łańcucha pokarmowego.

 

Ale chyba nie zawsze tak było? W końcu krokodyl sporo ewolucyjnie przeszedł… ;)

Przy okazji Glaude: jakie stworzenia (nie myślę o grzybach) w ogóle nie muszą spać? Nie to, bym życzył sobie takiego odrodzenia. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam więcej, ludzie też potrafią spać z otwartymi oczami. Zdarzyło mi się pare razy. Nic z tego procesu nie pamiętam, gdy się przebudziłem, to pomimo otwartych oczu nic nie widziałem, wszystko rozmazane, musiałem pareę razy mrugnąć, żeby doprowadzić oczy do stanu używalności. Ciekawe jak wyglądało w tym czasie odbieranie bodźców przez mój mózg, tzn. gdybym zauważył niebezpieczeństwo, to czy bym się przebudził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Astro

Nie wiem.

W ogóle zależy to też pewnie jak definiować sen. Dla kręgowców ewolucyjnie starszy jest REM. NREM pojawił się dużo później. Jednak to on u ludzi (i pewnie nie tylko) stanowi o konsolidacji pamięci semantycznej.

 

@Flaku

Powiem (a raczej napiszę) więcej: są ludzie, którzy śpiąc chodzą (somnambulizm). A "najlepsi" potrafią nawet jeżdzić samochodem, pobić/zabić kogoś, ewentualnie robić inne stereotypowe czynności, o których po przebudzeniu nie mają pojęcia. I to wszystko przy otwartych oczach rzecz jasna.

Kiedyś bardzo mnie interesowały stany dysocjacyjne sen/czuwanie. Jednak u nas poza wąską grupą pasjonatów nikt się tym nie zajmuje. Nikt tego nie dotuje. A NFZ nie refunduje diagnostyki i leczenia zaburzeń snu, mimo że jest to najczęstsza przypadłość (po dolegliwościach kręgosłupa i nadciśnieniu) u Polaków. Są co prawda kursy polisomnografii. Sam się zastanawiałem nad takim. Tylko co? Zapłacę kilka tysięcy za kurs. Zainwestuje kilkadziesiąt tysięcy w sprzęt i mi się nie zwróci, nie mówiąc juz o zarabianiu? Tylko instytuty państwowe mogą sobie na to pozwolić, albo uniwerki. Szara polska rzeczywistość: jak się nie obrócisz, d*pa zawsze z tyłu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dorosłych krokodyli nie widzę natomiast uzasadnienia takiego faktu. U młodych (małych) osobników może być to mechanizm ratujący życie.Natomiast dorosłe krokodyle są na końcu łańcucha pokarmowego.

Godzinami w bezruchu czekają, aż ofiara wejdzie im w pole widzenia, więc z nudów jedno " oko im się przymknie", a drugie ofiarę tym czasie wypatrzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

a drugie ofiarę tym czasie wypatrzy

 

Pierwsze, przymknięte, zapewne przegapi. Gorzej, jak nie była to ofiara, a zabójca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...