Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kartel ukarany

Recommended Posts

Unia Europejska ukarała pięciu producentów napędów optycznych za zmowę cenową. Firmy uzgadniały swoje strategie dotyczące ofert przedstawianych Dellowi i HP. W skład nielegalnego kartelu wchodziły Philips, Line-On, Philips & Lite-On Digital Solutions, Hitachi-LG Data Storage (HLDS), Toshiba Samsung Storage Technology (TSST), Sony, Sony Optiarc oraz Quanta Storage.

Trzy pierwsze z wymienionych przedsiębiorstw nie zostały ukarane, gdyż to one poinformowały o zmowie. Na pozostałe firmy nałożono grzywnę w wysokości 116 milionów euro. Najwyższe grzywny - w wysokości 41 i 37 milionów - nałożono na TSST i HLDS, z tym że drugiemu z tych przedsiębiorstw, za współpracę przy śledztwie, obniżono karę o połowę.

Zgodnie z tym, co ustaliła Komisja Europejskie zmowa istniała od czerwca 2004 do listopada 2008. W różnych okresach w zmowie uczestniczyły różne przedsiębiorstwa. Jedne brały udział w nielegalnych działaniach przez rok, inne przez ponad 4 lata. Wskutek takich praktyk Dell i HP płaciły więcej za napędy optyczne montowane w swoim sprzęcie. W ostateczności wyższe ceny płacił klient końcowy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda że Unia nakłada kary na producentów, zgarniając pieniążki które już zapłaciliśmy z tych firm do kieszeni, zamiast kazać firmom zwrócic pieniądze poszkodowanym konsumentom. No ale cóż, przecież Unia też musi na czymś zarabiac tak jak te firmy, prawda? Swoja drogą, czemu w ogóle zajmowac sie zmową producentów napedów optycznych, skoro cała wiekszość rynku też jest zmówiona? Może ta zmowa różni się od innych tym, że nie uwzględniono w niej od początku urzędników Unii po prostu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

W ostateczności wyższe ceny płacił klient końcowy.

Dużo więcej to klient zapłaci teraz żeby pokryć straty związane z karami :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...