Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ocieplenie klimatu prowadzi do skrócenia języczków trzmieli

Rekomendowane odpowiedzi

Będące skutkiem ocieplenia klimatu zmiany w różnorodności kwiatów prowadzą do skrócenia języczków (trąbek ssących) trzmieli. Owady są przez to gorzej przystosowane do żerowania i zapylania związanych z nimi pierwotnie roślin.

Wyniki amerykańsko-kanadyjskiego zespołu pokazują, że przez globalne ocieplenie mogą zniknąć różne przypadki mutualizmu. U wielu koewoluujących gatunków obserwuje się precyzyjne dopasowanie cech (trzmiele z długimi języczkami są np. dobrze przystosowane do pozyskiwania nektaru z głębokich kwiatów z długimi koronami).

Zespół Nicole Miller-Struthman z SUNY Old Westbury prowadził badania na 3 wysoko położonych stanowiskach z Kolorado (Mount Evans, Niwot Ridge i Pennsylvania Mountain), gdzie występują 2 gatunki alpejskich trzmieli z długimi trąbkami: Bombus balteatus i B. sylvicola. Opierając się na okazach zebranych w latach 1966-1980 i 2012-2014, naukowcy stwierdzili, że języczek uległ znacznemu skróceniu.

Później, posługując się okazami z archiwum i prowadząc badania terenowe trzmieli i roślin, specjaliści oceniali potencjalne mechanizmy zaobserwowanych zmian. Stwierdzono, że nie chodziło o zmniejszenie wielkości, konkurencję z gatunkami inwazyjnymi lub koewolucję z kwiatami z regionu. Przyczyną okazał się wzrost temperatur latem, co doprowadziło do zmniejszenia liczby preferowanych przez owady głębokich kwiatów. B. balteatus i B. sylvicola były więc zmuszone do korzystania z pozostałych kwiatów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...