Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rekord teleportacji w światłowodzie

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) teleportowali kwantową informację za pomocą światłowodu na odległość ponad 100 kilometrów. Tym samym aż czterokrotnie wydłużyli odległość, na jaką udało się wysłać takie dane.
Podczas obecnego eksperymentu grupa pracująca pod kierunkiem Hirokiego Takesue z NTT Corp. dokonała teleportacji informacji zapisanej w jednym fotonie do innego fotonu przez nawinięty na szpulę światłowód. Eksperyment był możliwy dzięki niezwykle czułym detektorom opracowanym w NIST. Tylko około 1 procenta fotonów jest w stanie przebyć całe 100 kilometrów światłowodem. Nigdy byśmy nie przeprowadzili tego eksperymentu, gdyby nie nasze czujniki, które są w stanie zmierzyć niezwykle słaby sygnał, stwierdził Marty Stevens z NIST.

Dotychczas podczas eksperymentów z przesyłaniem kwantowych informacji za pomocą światłowodów tracono znacznie więcej danych. Najnowszy eksperyment daje nadzieję, że uda się skonstruować kwantowy wzmacniak, który co jakiś czas będzie dalej przesyłał dane, zwiększając w ten sposób odległość, jaką mogą pokonać. W przyszłości zaś mógłby powstać "kwantowy internet". Dotychczas sądzono, że kwantowe wzmacniaki musiałyby bazować na atomach czy innych cząsteczkach materii, a nie na świetle. Zbudowanie takich urządzeń jest zaś znacznie trudniejsze i spowolniłyby one transmisję. Nowe fotodetektory korzystają z nadprzewodzących nanowłókien z krzemku molibdenu. Są one w stanie zarejestrować ponad 80% fotonów, sprawdzając jednocześnie w ciągu 1 nanosekundy, czy są takie same czy inne. Jako, że eksperymentatorzy skupili się tylko na pewnej ograniczonej kombinacji stanow kwantowych, teleportacja może być efektywna tylko w przypadku 25% całości transmisji. Dzięki wydajnym detektorom udało się ośiągnąć średnią wydajność rzędu 83% wspomnianego maksimum.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tu przeczytałem wynika, że właśnie teleportowałem stany logiczne klawiszy z mojego komputera tutaj na forum. Bóg wie gdzie dokładnie i ile kilometrów kabli i światłowodów oraz przez powietrze u mnie. A jak nie wiedzą co to teleportacja, to niech obejrzą Star Treka, ot co! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

No właściwie, to też zadbałbym jednak o przydawkę w tytule: "teleportacji kwantowej". Subtelna różnica. Jak "kupa" i "kupa szczęścia". ;)

 

Although the name is inspired by the teleportation commonly used in fiction, there is no relationship outside the name, because quantum teleportation concerns only the transfer of information. Quantum teleportation is not a form of transportation, but of communication; it provides a way of transporting a qubit from one location to another, without having to move a physical particle along with it.

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_teleportation

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

because quantum teleportation concerns only the transfer of information.

I to wystarczy. W zasięgu mamy pangalaktyczne radio <barney>OSOM</barney>

A jak się nauczymy robić materię z informacji to zrobimy sobie prawdziwą teleportację. Zakres zastosowań nieograniczony. Można zapisać swój wzorzec i  materializować sobie co potrzebne, trzustkę albo płucko.

 Nie mogę się doczekać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

OSOM

 

Barneya, niechby znacznika, mogem jeszcze skumać, ale OSOM, dla mnie gupiego gupka jakieś magiczne. Czyżby Ośrodek Studiów o Mieście, czy też Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn? Proszem o wyjaśnienie tego awesome.

 

 

 

I to wystarczy

 

Niekoniecznie, bo nawet jak się nauczymy – jak prawisz – robić materię z informacji, to musimy uwzględnić, że transport takich zroślaków, ups, splątańców kwantowych (Mistrz chyba dałby mi plusa ;)) to transport, a ten nie może być nadświetlny. Krótko. Bardziej wierzę w drukowane w 3D płuca, trzustki, a niechby penisy. Trochę później niezbyt kwantowej, bo klasycznej, roboty szwalniczej trzeba… :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszem o wyjaśnienie tego awesome.

 

Radio na qt jest AWESOME, z tym że Barney nie kłopocze się wymawianiem A, W oraz E. 

 

 

 

Bardziej wierzę w drukowane w 3D płuca, trzustki, a niechby penisy.

No cóż. Biorąc po uwagę, że musimy operować atomami w ilościach rzędu setek moli, to rzeczywiście większe szanse mamy na płuca rosnące w zawiesinie białek w akwarium szalonego biochemika.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...