Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Gwiazda z największą magnetosferą

Recommended Posts

Za pomocą Chandra X-ray Observatory zauważono, że gwiazda NGC 1624-2 ma największą magnetosferę wśród wszystkich znanych nam gwiazd typu O. Gwiazdy typu widmowego O to najjaśniejsze i jedne z najgorętszych gwiazd we wszechświecie.
Profesor Veronique Petit z Florida Institute of Technology stwierdziła, że pole magnetyczne NGC 1624-2 więzi gaz, który próbuje uciec z gwiazdy, a gaz ten absorbuje swoje własne promieniowanie rentegnowskie. Wiatr wiejący z tej gwiazdy jest 3-5 razy szybszy i co najmniej 100 000 razy bardziej gęsty niż wiatr naszego Słońca. Wiatr ten poddany jest olbrzymiemu działaniu pola magnetycznego i jego cząstki tworzą olbrzymią aureolę gorącej, gęstej plazmy.

Pole magnetyczne nie pozwala wiatrowi uciec od gwiazdy, powstają olbrzymie prądy, które zderzają się na biegunie magnetycznym. W wyniku tego procesu powstaje gaz o temperaturze 10 milionów kelvinów i olbrzymie ilości promieniowania X. Jednak magnetosfera gwiazdy jest tak wielka, że absorbuje niemal 80% tego promieniowania - mówi profesor Petit. Naukowcom udało się stwierdzić, że pole magnetyczne na powierzchni NGC 1624-2 jest 20 000 razy silniejsze od tego na powierzchni Słońca. Gdyby gwiazda ta znajdowała się w miejscu Słońca, to aureola otaczającej ją gorącej plazmy rozciągałaby się niemal do orbity Wenus.

Pole magnetyczne posiada jedynie 10% masywnych gwiazd. W przeciwieństwie do swoich mniejszych kuzynek, jak Słońce, nie generują one go samodzielnie za pomocą wewnętrznego dynama. Ich pole magnetyczne to pozostałość po wcześniejszym wydarzeniu, takim jak np. zderzenie z inną gwiazdą.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...