Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wilki mądrzejsze od psów? A może nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Psy postawione przed problemem, za rozwiązanie którego czeka je nagroda, bardzo szybko się poddają i czekają na pomoc człowieka. Postępują więc inaczej niż wilki. Kwestią otwartą pozostaje, czy wskutek ewolucji uczyniliśmy psy bardziej leniwymi i mniej inteligentnymi niż wilki, czy też to objaw ich wysokiej inteligencji społecznej.

Monique Udell z Oregon State University przeprowadziła eksperyment, w którym wzięło udział 10 wilków, 10 psów z domów i 10 psów ze schroniska. Zadaniem zwierząt było otwarcie skrzynki, w której znajdowała się żywność. Aż 8 na 10 wilków poradziło sobie z wyzwaniem. W przypadku psów skrzynkę otworzył tylko 1 z 20. Większość nawet nie próbowała tego zrobić, tylko czekała na wskazówki od człowieka. Wilki niemal przez cały czas próbowały dobrać się do skrzynki, a psy niemal nie podjęły prób. To uderzająca różnica - mówi Udell. Nawet jeśli w pobliżu nie było ludzi, psy nie radziły sobie lepiej. Jedynie po tym, jak zostały do tego zachęcone, podejmowały próbę otwarcia. Wydaje się, że one czekają, by człowiek również się zaangażował - mówi uczona.

Udell sądzi, że różnice pomiędzy wilkami a psami wynikają z faktu, że oba gatunki zaadaptowały się do warunków, w jakich żyją. Psy czekają przede wszystkim na pomoc człowieka, wilki próbują rozwiązać problem samodzielnie, chociaż gdy trzeba, też potrafią poprosić człowieka o pomoc. W następnym etapie badań uczona planuje zaangażować psy tropiące, psich ratowników i dzikie psy. Chce sprawdzić, czy będą bardziej samodzielne niż te domowe.

Marc Bekoff z University of Colorado mówi, że nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków na temat psów i wilków. Istnieje tak olbrzymia różnorodność zachowań wśród psów, że jest niemożliwym wyprowadzenie z nich modelowego psa. Naprawdę nie wiemy, czy psy oczekując na pomoc człowieka wykazują zaawansowaną inteligencję społeczną, a więc są mądrzejsze od wilków, czy też są po prostu od nas zależne - twierdzi Bekoff.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to właśnie psy są bardziej inteligentne, tylko tym naukowcom zabrakło wyobraźni?

Może należy to rozpatrywać jako test odroczonej nagrody i wtedy to wszystkie psy (poza jednym) zdały, a wszystkie wilki oblały test na inteligencję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł tylko przekazuje to, że pies oczekuje pomocy od człowieka, gdy wilk jej nie oczekuje. Trochę artykuł o niczym...

Edytowane przez wilk
Na forach odpowiadamy poprzez "Odpowiedz", a nie "Cytuj" (cały post).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trochę artykuł o niczym
 

No nie. Sam napisałeś, że artykuł stwierdza różne zachowanie psów i wilków. Kwestią interpretacji jest przypisanie znaczenia do zachowania. Jako psiarz, skłaniam się ku uznaniu psów inteligentniejszymi. Inteligencja w tym przypadku oznacza 'zdolność rozwiązywania zadań stawianych przez człowieka'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...