Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pracują nad nadprzewodzącym grafenem

Recommended Posts

International Technology Roadmap for Semiconductors uznała grafen za materiał, który zastąpi krzem. Zdaniem specjalistów koniec epoki krzemu i początek ery grafenu nastąpi około 2028 roku. Teraz grupa naukowców z University of British Columbia zapewnia, że grafen nie tylko zastąpi krzem, ale będzie też świetnym nadprzewodnikiem. Profesor Andrea Damascelli twierdzi, że uda się mu się zwiększyć temperaturę, w której grafen przechodzi w stan nadprzewodnictwa. Na razie jego grupa zaprezentowała

nadprzewodnictwo w grafenie wzbogaconym litem i schłodzonym to temperatury 5,9 kelwina. Damascelli chce wykorzystać metody, które były dotychczas wykorzystywane, ale dodatkowo mówi o pewnym zabiegu, który na razie trzyma w tajemnicy.
Naszym obecnym celem jest zwiększenie temperatury krytycznej w pojedynczej warstwie grafenu. Badany różne kombinacje substratów i domieszek, by uzyskać stabilne nadprzewodnictwo w wyższej temperaturze - mówi uczony.

Grupa Damascellego przeprowadziła już liczne eksperymenty z różnymi domieszkami, szukając najlepszego materiału, który zapewni grafenowi pożądane właściwości. Znalezienie idealnej domieszki, czyli takiej, która jest najbardziej stabilna i zapewnia najwyższa temperaturę krytyczną, to podstawowe zadanie, jakie przed nami stoi - stwierdza Damascelli. Naukowiec korzysta z pomocy ekspertów z niemieckiego Instytutu Maksa Plancka. Ma nadzieję, że ich wspólna praca pozwoli na opracowanie domieszkowanego grafenu wykazującego nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej i przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym. Celem minimum jest zaś stworzenie nadprzewodzącego grafenu pracującego w temperaturze 77 kelwinów, czyli temperaturze ciekłego azotu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...