Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pracują nad nadprzewodzącym grafenem

Rekomendowane odpowiedzi

International Technology Roadmap for Semiconductors uznała grafen za materiał, który zastąpi krzem. Zdaniem specjalistów koniec epoki krzemu i początek ery grafenu nastąpi około 2028 roku. Teraz grupa naukowców z University of British Columbia zapewnia, że grafen nie tylko zastąpi krzem, ale będzie też świetnym nadprzewodnikiem. Profesor Andrea Damascelli twierdzi, że uda się mu się zwiększyć temperaturę, w której grafen przechodzi w stan nadprzewodnictwa. Na razie jego grupa zaprezentowała

nadprzewodnictwo w grafenie wzbogaconym litem i schłodzonym to temperatury 5,9 kelwina. Damascelli chce wykorzystać metody, które były dotychczas wykorzystywane, ale dodatkowo mówi o pewnym zabiegu, który na razie trzyma w tajemnicy.
Naszym obecnym celem jest zwiększenie temperatury krytycznej w pojedynczej warstwie grafenu. Badany różne kombinacje substratów i domieszek, by uzyskać stabilne nadprzewodnictwo w wyższej temperaturze - mówi uczony.

Grupa Damascellego przeprowadziła już liczne eksperymenty z różnymi domieszkami, szukając najlepszego materiału, który zapewni grafenowi pożądane właściwości. Znalezienie idealnej domieszki, czyli takiej, która jest najbardziej stabilna i zapewnia najwyższa temperaturę krytyczną, to podstawowe zadanie, jakie przed nami stoi - stwierdza Damascelli. Naukowiec korzysta z pomocy ekspertów z niemieckiego Instytutu Maksa Plancka. Ma nadzieję, że ich wspólna praca pozwoli na opracowanie domieszkowanego grafenu wykazującego nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej i przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym. Celem minimum jest zaś stworzenie nadprzewodzącego grafenu pracującego w temperaturze 77 kelwinów, czyli temperaturze ciekłego azotu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...