Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rybna dieta chroni przed depresją

Rekomendowane odpowiedzi

Przynajmniej w Europie, jedzenie dużych ilości ryb może zmniejszyć ryzyko depresji. Związek między dietą rybną a zdrowiem psychicznym wydaje się równie znaczący u kobiet i mężczyzn.

Kilka wcześniejszych studiów dotyczyło ewentualnej roli czynników dietetycznych w modyfikowaniu ryzyka depresji. Niestety, nie dawały one rozstrzygających wyników.

By ocenić siłę związku między spożyciem ryb a ryzykiem depresji, zespół prof. Dongfenga Zhanga z College'u Medycznego Uniwersytetu w Qingdao postanowił przejrzeć odpowiednie publikacje z okresu między 2001 a 2014 r. Przewertowawszy bazy danych, Chińczycy natrafili na 101 artykułów, z których 16 nadawało się do dalszej analizy (opisywały one 26 badań, łącznie obejmujących 150.278 uczestników).

Dziesięć badań to badania kohortowe, a reszta przekrojowe. Dziesięć przeprowadzano na Europejczykach, 7 w Ameryce Północnej, a reszta obejmowała osoby z Azji, Oceanii oraz Ameryki Południowej.

Okazało się, że u osób jedzących najwięcej ryb ryzyko depresji było o 17% niższe niż u ludzi spożywających ich najmniej. Znaczący związek występował zarówno w badaniach kohortowych, jak i przekrojowych, ale wyłącznie europejskich.

Kiedy Chińczycy skupili się na płci, okazało się, że wpływ diety rybnej na ryzyko depresji był nieco wyższy w przypadku mężczyzn niż kobiet (20-proc. spadek ryzyka w porównaniu do 16%).

Ze względu na obserwacyjny charakter metaanalizy nie można wyciągać wniosków odnośnie do zależności przyczynowo-skutkowych, w dodatku autorzy poszczególnych studiów mierzyli spożycie ryb za pomocą różnych metod. Zhang i inni uważają jednak, że istnieje dobre biologiczne wyjaśnienie dla zaobserwowanej korelacji. Wcześniej sugerowano bowiem np., że występujące w rybach kwasy omega-3 zmieniają strukturę opon mózgowych i modyfikują aktywność 2 neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny. Ponadto jedzenie ryb wskazuje na zdrową i odżywczą dietę, zapewniającą wysokiej jakości białka, witaminy i minerały.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geny, a nie mózg, czy mózg, a nie geny?

 

Wysłany: Dzisiaj 4:30 Polityka!

Polityki nie lubię, bo jest ona narzucana i nachalna! Zestawy do eutanazji do kupienia! Martwe ciała niech gniją, bo tak jest taniej i oszczędniej! Kalkulacja! Okulary nie czynią jeszcze z Ciebie jeszcze racjonalisty! Głupiec nosi okulary!

  • Negatyw (-1) 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...