Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Trening 'obkurcza' plamkę ślepą

Rekomendowane odpowiedzi

Plamka ślepa to obszar siatkówki niewrażliwy na bodźce świetlne, w którym nerw wzrokowy opuszcza gałkę oczną. Okazuje się, że za pomocą treningu plamkę ślepą można "obkurczyć". Naukowcy mają nadzieję, że po ulepszeniu protokołu podobny trening sprawdzi się w przypadku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.

Nie spodziewaliśmy się dużego zmniejszenia ślepoty czynnościowej, ponieważ nie ma szans, by w obrębie samej plamki ślepej pojawiły się fotoreceptory. Da się tylko poprawić wrażliwość na jej obrzeżach, a to okazało się wystarczające, by o ok. 10% zmniejszyć ślepotę czynnościową - opowiada Paul Miller z Uniwersytetu Queensland.

Naukowcy trenowali 10 osób przez 20 kolejnych dni. Miały one określić kierunek przemieszczania się sinusoidalnej fali w okręgu umiejscowionym tuż obok plamki ślepej jednego oka. Wielkość okręgu dostosowywano w taki sposób, by badani udzielali prawidłowej odpowiedzi w circa 70% przypadków.

Okazało się, że pod koniec treningu ludzie lepiej sobie radzili zarówno z określaniem kierunku ruchu, jak i koloru sinusoidy. Wyniki uzyskane w odniesieniu do jednego oka nie ulegały transferowi na plamkę ślepą drugiego oka. Autorzy publikacji z pisma Current Biology uważają, że nie chodzi więc o sam trening, ale o zwiększenie wrażliwości neuronów, których pola recepcyjne częściowo nakładają się lub stykają z plamką ślepą. W ten sposób oko staje się bardziej wyczulone na słabe sygnały, wywodzące się z pierwotnie ślepych rejonów.

Australijczycy podejrzewają, że ich protokół może się sprawdzić przy innych przyczynach ślepoty. Wspominają np. o wspomaganiu za jego pomocą odzyskania wzroku przy wdrażaniu bionicznego oka czy terapii komórkami macierzystymi siatkówki.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaki jest mechanizm tej poprawy. Przeciez tarcza nerwu wzrokowego sie nie obkurcza. Komorek swiatłoczułych nie przybywa, więc być może zwiększa się liczba komórek amakrynowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się też zwiększać czułość samego mózgu na sygnały z tych okolic.

 

Zabawne jest, że komórki światłoczułe są przykryte kilkoma warstwami innych komórek... Ewolucja budowała nam siatkówkę na opak :P
Żeby nie było, że to z jakichś przyczyn musiało tak być: Głowonogi mają siatkówkę zbudowaną "normalnie". Inna sprawa, że ich oczy to wytwór tylko przypadkiem podobny do oczu kręgowców -jeśli dobrze zrozumiałem opis na wiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może się też zwiększać czułość samego mózgu na sygnały z tych okolic.

Razcej nie, bo kolumny dominacji korowej scalają się potem w jeden percept. Dla mnie to musi iść od dołu, czyli od komórek: dwubiegunowych, horyzontalnych i amakrynowych. Przy czym te ostatnie odpowiadają głównie za hamowanie oboczne- czyli w praktyce wyraźne widzenie konturowe.

 

Głowonogi mają jeszcze (ciekawostka) wielkie oczy w stosunku do rozmiarów ciała w porównianiu do ssaków. Kałamarnica olbrzymia ma ogromne gałki, co jest wątpliwą zasługą jej niezmielinizowanych aksonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W necie znalazłem wytłumaczenie, że oczy głowonogów są wytworem skóry i to jest powód ich łatwego wzrostu wraz z ciałem, podczas gdy u kręgowców to "wyrostek" mózgu, który chyba nie ulega tak znacznym zmianom rozmiaru wraz ze dorastaniem.

Osobiście nie widzę tu związku, powtarzam głupoty za internetami.

 

@glaude, nie wiem jak mogłem przegapić kto napisał pierwszy komentarz... gdybym się zorientował, że to Ty to bym nie wyskakiwał z tym sowim o wrażliwości, bo bym założył, że jest to opcja rozważona i odrzucona :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...