Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Psychoza zmienia reakcję na 'Alicję w Krainie Czarów'

Rekomendowane odpowiedzi

Już przy pierwszym epizodzie psychozy ludzie przetwarzają informacje inaczej od zdrowej grupy kontrolnej.

Projektując eksperyment, fińscy naukowcy wzięli pod uwagę trzy rodzaje problemów. Po pierwsze, w badaniach funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) często biorą udział osoby przewlekle chore, a w przypadku wczesnej psychozy, gdzie wzorce działania mózgu nie zostały jeszcze wbudowane, różnice z grupą kontrolną mogą być słabiej wyrażone. Po drugie, należało się upewnić, że wszystkim - chorym i grupie kontrolnej - prezentuje się te same bodźce. Idealnie stymulacja powinna zawierać dużo informacji, tak jak sytuacje w realnym życiu. Rozwiązaniem okazało się wyświetlanie w skanerze "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona.

W badaniach Finów wzięło udział 46 pacjentów z pierwszym epizodem psychozy i 32 osoby zdrowe. Odkryto znaczące różnice w aktywności przedklinka (praecuneus), regionu związanego z pamięcią, świadomością wzrokowo-przestrzenną czy samoświadomością.

W ramach studium, opierając się na aktywności utrwalonej w czasie oglądania filmu, próbowaliśmy stwierdzić, czy dana osoba jest pacjentem z pierwszym epizodem psychozy, czy zdrową osobą z grupy kontrolnej. Ustaliliśmy, że szczególnie dobrze udaje się to dzięki monitorowaniu aktywności przedklinka, [...] centralnego ośrodka integracji informacji odnoszących się do ja i pamięci epizodycznej [...] - wyjaśnia Eva Rikandi z Aalto University. Działając w ten sposób, Finowie uzyskali 80-proc. trafność klasyfikacji.

Komentując odkrycia kolegów po fachu i odnosząc się do wyzwalania przez "Alicję w Krainie Czarów" innych wzorców aktywności mózgu, hiszpański psychiatra prof. Celso Arango podkreśla, że powinniśmy wiedzieć, czy pacjent z psychozą postrzega film jako bardziej, czy mniej odnoszący się do jego życia niż zdrowy człowiek i jak by to wyglądało przy filmach z gatunków innych niż fantasy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...