Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Drzemka w ciągu dnia obniża ciśnienie

Rekomendowane odpowiedzi

Drzemki w środku dnia wiążą się z niższym ciśnieniem i przepisywaniem mniejszych ilości leków na nadciśnienie.

W obecnych czasach wskutek kultury pracy od dziewiątej do piątej drzemki są niemal przywilejem. Realne jest jednak nadal pytanie: czy to tylko zwyczaj, czy też takie zachowanie zapewnia jakieś korzyści - podkreśla dr Manolis Kallistratos, kardiolog z Asklepieion Voula General Hospital w Atenach.

Greckie studium objęło 386 pacjentów (200 mężczyzn i 186 kobiet) z nadciśnieniem w średnim wieku nieco ponad 61 lat (61,4).

U wszystkich brano pod uwagę wyrażoną w minutach długość snu w ciągu dnia, wyniki całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego, prędkość fali tętna (ang. pulse wave velocity, PWV), zwyczaje dot. stylu życia, wskaźnik masy ciała (BMI) oraz całościową ocenę echokardiograficzną, w tym pomiar lewego przedsionka.

Po wzięciu poprawki na inne czynniki, które mogą oddziaływać na ciśnienie, a więc na wiek, płeć, BMI, palenie, picie alkoholu i kawy, zakres aktywności fizycznej i spożycie soli, Grecy ustalili, że osoby śpiące w ciągu dnia mają o 5% (6 mmHg) niższe średnie dobowe ciśnienie skurczowe. W porównaniu do niedrzemiących, ich średnie ciśnienie skurczowe było o 4% (5 mmHg) niższe w czasie czuwania i o 6% (7 mmHg) niższe w czasie snu nocą.

Choć średnie spadki ciśnienia wydają się niskie, trzeba wspomnieć, że już nawet różnica rzędu zaledwie 2 mmHg w ciśnieniu skurczowym zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych aż do 10%.

Dodatkowo Grecy ustalili, że PWV i średnica lewego przedsionka były u drzemiących mniejsze o, odpowiednio, 11 i 5%. Oznacza to, że u śpiących w ciągu dnia nadciśnienie wyrządza mniejsze szkody naczyniom i sercu.

Naukowcy wspominają o zależności między długością drzemki a stopniem obciążenia przez chorobę. Nasze studium nie tylko pokazuje, że drzemka jest związana z niższym ciśnieniem, demonstruje też, że dłuższy sen jest korzystniejszy. Im dłuższa drzemka, tym niższe ciśnienie skurczowe i zapewne mniejsza ilość leków do obniżenia ciśnienia. Drzemiący w ciągu dnia mają [też] większe spadki ciśnienia podczas snu nocą, co wiąże się z lepszymi wynikami zdrowotnymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...