Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Windows Hello obronił się przed bliźniętami

Rekomendowane odpowiedzi

Jednym z nowych mechanizmów bezpieczeństwa w Windows 10 jest Windows Hello, technologia biometryczna, która pozwala m.in. na logowanie się do komputera dzięki rozpoznawaniu twarzy. Korzysta ona z intelowskiej kamery RealSense używającej trzech kamer - działających w podczerwieni, z soczewkami 3D oraz tradycyjnych.

Dziennikarze The Australian postanowili sprawdzić, czy Windows Hello może oszukać korzystając z pomocy bliźniąt. Skorzystali z Australian Twin Registry i zaprosili do współpracy sześć par jednojajowych bliźniąt. Jedno z rodzeństwa zakładało konto wykorzystując do tego celu swoje zdjęcie, a następnie drugie z nich usiłowało się na to konto zalogować.
W pięciu przypadkach komputer nie dał się oszukać. Zalogować się mogło tylko to z bliźniąt, które było właścicielem konta. Nie pomogły próby oszukania systemu za pomocą zmian fryzury czy okularów. Możliwe za to było utworzenie wspólnego konta dla obu bliźniąt, wgranie zdjęć obu.

W przypadku jednej z par, 11-letnich dziewczynek, komputer po utworzeniu konta nie chciał dopuścić doń żadnego z bliźniąt. To jedyny przypadek, gdy Windows Hello i RealSense zawiodły. Dobra wiadomość jest taka, że ani razu do komputera nie została dopuszczona nieuprawniona osoba. Wydaje się zatem, że technologia Intela i Microsoftu dobrze spełnia swoją rolę.
Windows Hello to część większego projektu o nazwie Microsoft Passport. Gdy zostaniemy pozytywnie zidentyfikowani przez Windows Hello wówczas Microsoft Pasport ma nas bezpiecznie logować w innych programach czy na stronach internetowych. Usługa ma działać wszędzie tam, gdzie jest wykorzystywany protokół Fast ID Online.

W przyszłości. W ramach FIDO Alliance, którego celem jest stworzenie uniwersalnego systemu uwierzytelniania, współpracują ze sobą tacy giganci jak Microsoft, ARM, Google, Alibaba, Intel, MasterCard, NTT DoCoMo, Qulacomm, Samsung czy RSA. W przyszłość uwierzytelniania biometryczne może zastąpić hasła.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"W przypadku jednej z par, 11-letnich dziewczynek, komputer po utworzeniu konta nie chciał dopuścić doń żadnego z bliźniąt."

I to ma być sukces?

Czyli może być tak, że założę konto, a potem nie będę mógł się zalogować, bo komputer uzna, że ja to nie ja?

To ja bardzo "dziękuję" za taką "technologię".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

W przyszłość uwierzytelniania biometryczne może zastąpić hasła.

 

Tak długo jak to będzie możliwe, będę starał się ze wszystkich sił unikać czegoś takiego. Wielki brat jest tak pewien, że zapewni bezpieczeństwo tych danych? Obok coś o portalu zdradziecko randkowym (;)). Też twierdzili, że "dokładają wszelkich sił i starań". :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba nie chodzi o zestawy soczewek, tylko obiektywów, co pewnie w rozumieniu anglojęzycznych autorów oznaczało całe kamery (tak przynajmniej opisują RealSense w internetach). Ale ja tu z innym pytaniem: badano różne pary bliźniaków, a czy badano różne urządzenia z tymi kamerami? Bo jeśli się okaże, że na logowanie mają wpływ jakieś tam defekty obrazu powstałe w matrycach, to sami rozumiecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Tu chyba nie chodzi o zestawy soczewek, tylko obiektywów

 

Postawiłbym na twierdzenie, że obiektyw to zestaw soczewek:

 

 

 

RealSense używającej trzech zestawów soczewek

 

czyli moim zdaniem, trzech obiektywów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się wpisze w gugla 'realsense camera' i przełączy na obrazki, to widać trzy elementy: dwa moduły obrazujące i coś co ładuje po oczach laserem. Moduły mają zintegrowane (na oko pojedyncze) soczewki. Ponieważ są dwa, razem widzą w 3D. W jednym pewnie zdjęli filtr podczerwieni, więc jest bardziej czuły w tym pasmie niż siedząca obok tradycyjna kamerka. A jest bardziej czuły, żeby widzieć ów nieszczęsny laser, świecący w podczerwieni.

 

Kiedyś, kiedyś było spore halo, bo pewne aparaty cyfrowe też miały podobny system oświetlająco-analizujący, ale używały go do łapania ostrości po ciemku. Jakiż był to model... F717?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

to widać trzy elementy: dwa moduły obrazujące i coś co ładuje po oczach laserem

 

Czyli zapewne to:

RealSense3D-F200-Integrated_0.JPG

Jak podaje wiki:

An Intel RealSense camera contains the following four components. A conventional camera, an infrared laser projector, an infrared camera, and a microphone array.

Nie chcę się upierać, ale "moduł obrazujący" zawiera jednak obiektyw; nawet tak miniaturowy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale w czym rzecz? Bo o ile pamiętam, zasugerowałem, że w wynalazku nikt nie używa "zestawów soczewek" widzących w różnych pasmach (czego soczewki i tak nie robią), tylko czegoś innego. Zestaw soczewek to ma okulista w takiej walizce - on je po kolei wyciąga, wkłada w specjalną ramkę i każe czytać literki.

 

Z kolei stwierdzenie o używaniu "różnych obiektywów" sugeruje, że mamy wymienną optykę. Na obrazku widać, że niczego się nie wymienia.

 

Ale jeśli ktoś się nie chce upierać, to zapewnie to też nazwie obiektywem:

 

http://www.sergepetiot.com/wp-content/gallery/various/archiatik_0.jpg

 

W końcu są tam miliony soczewek. I to w zestawie - ho ho...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

zasugerowałem, że w wynalazku nikt nie używa "zestawów soczewek" widzących w różnych pasmach

 

Drogi Przemku. Jak powiedziałem, nie zamierzam się upierać, ale sądzę, że zestaw soczewek "widzący" i "działający" (jak stoi w artykule) to jednak dwie różne rzeczy. Czy soczewka szklana przed odbiornikiem np. promieniowania X zadziała? Czy dodanie za obiektywem filtru fotometrycznego ma wpływ na "widzenie" obiektywu? Z pewnością ma wpływ na "działanie" odbiornika/ kamery/ modułu obrazującego. Przepuściłbym bez większych uwag ten artykuł. ;)

 

 

 

Z kolei stwierdzenie o używaniu "różnych obiektywów" sugeruje, że mamy wymienną optykę.

 

Kto broni, by urządzenie miało i 100 obiektywów niewymiennych? Stary aparat do robienia stereopar z czasów gdy tworzył się węgiel, miał dwa niewymienne obiektywy i jedną kliszę. Był jednym urządzeniem. :)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie zamierzam się upierać
  Co widać.

 

 

 

zestaw soczewek "widzący" i "działający" (jak stoi w artykule) to jednak dwie różne rzeczy
Nie w tym przypadku. "Szkło" i matryca w obu modułach mogą być takie same, a jedyna różnica to filtry (IR + bayerowski lub podobny w kamerce tradycyjnej i brak tychże w tej na podczerwień).

 

Kto broni, by urządzenie miało i 100 obiektywów niewymiennych?
A zmieszczą się na główce szpilki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Nie w tym przypadku.

 

Jeśli nie, to mógłbyś pochwalić się wiedzą. Jestem zbyt leniwy. ;)

 

 

 

"Szkło" i matryca w obu modułach mogą być takie same, a jedyna różnica to filtry

 

Jeśli mogą, to w końcu nie muszą. Ludzkość zna tak wiele rodzajów "szkieł" o tak różnych charakterystykach, że sam wiesz. Filtr też nie musi być filtrem, bo bardzo często stosuje się różne powłoki.

 

Obawiam się, że całkiem zbędnie weszliśmy w semantykę. Jeśli mam dwie identyczne rury, z których jedna ma na końcu drobną siatkę, to czy nie mam prawa powiedzieć, że jest rurą górnozaporową dla owadów? ;)

 

Przy okazji podejrzewam, że chodzi jednak o R200:

https://software.intel.com/en-us/articles/realsense-r200-camera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jestem zbyt leniwy.

 

To włącz aparat w komórce, wyceluj go w pilota od TV i coś na tym pilocie naciśnij. Potem poszukaj czym się różnią aparaty normalne od takich co robią zdjęcia w podczerwieni. Bo ja wiem - EOS 20D vs EOS 20Da.

 

 

 

Przy okazji podejrzewam, że chodzi jednak o R200:

 

Tu piszą, że F200 (łącznie dwie kamerki)

http://www.windowscentral.com/video-windows-hello-realsense-camera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Bo ja wiem - EOS 20D vs EOS 20Da.

 

Też wiem, ale profesjonalna astronomia obserwacyjna (nie mylić z "astrofotografią" ;)) nie bawi się EOSami. :)

 

 

 

Tu piszą, że F200

 

Może. Czy nie pisałem, że nia mam zamiaru się upierać? ;)

Wystarczy, że podeślesz link na prackę, w której będzie jakaś profesjonalna charekterystyka F200 (R200).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale profesjonalna astronomia obserwacyjna

To my rozmawiamy o profesjonalnej astronomii obserwacyjnej? A może RealSense'em można prowadzić takie obserwacje? Czyżby dało się tym zmierzyć odległości do gwiazd i odległych gromad?

 

 

 

Może. Czy nie pisałem, że nia mam zamiaru się upierać?

I dlatego wyszukałeś kamerkę przewidzianą do użycia na tylnych ściankach tabletów (R200), co się trzyma tematu mniej niż Rosjanie umów pokojowych, ale pewnie pasuje do jakiejś tajemniczej rodzącej się koncepcji, którą kolega się podzieli w ramach swojego nie upierania się.

 

 

 

prackę, w której będzie jakaś profesjonalna

Po co link? Najważniejsze charakterystyki produktów z Chin to 'łat prajs, łat kłantity' i żeby na kartonie napisali o gwarancji ilości. A potem wkłada się je do tych realsensów, albo czegoś takiego:

http://www.element14.com/community/docs/DOC-69389/l/camera-module-with-no-infrared-filter#overview

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

To my rozmawiamy o profesjonalnej astronomii obserwacyjnej?

 

Skoro RealSense składa się z takich pomniejszonych eosików, to czemu nie? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro RealSense składa się z takich pomniejszonych eosików, to czemu nie?

 

Obawiam się, że to wszystko jest zbudowane z atomów, a te z kwarków (na ile się orientuję), a tam mogą obowiązywać takie fajne ograniczenia: odległość Plancka i czas Plancka. To może porozmawiajmy o tym. bo mam kilka wątpliwości do przedyskutowania. Na przykład jeśli coś w jednym okresie Plancka przemieszcza się o jedną odległość Plancka, to jak na to zareaguje straż miejska w Białym Borze (tzn. co pokaże jeden z ich fotoradarów)? Albo: jeśli coś się porusza wolniej niż poprzednio wspomniałem, to skąd to coś wie, ile okresów Plancka ma poczekać, zanim przeskoczy o następną odległość Plancka? I czy te miejsca przeskoku są uożone w jakąś siatkę, czy bezładnie? Bo jeśli bezładnie, to już po dwóch skokach można uzyskać odległość mniejszą niż Plancka, co jak rozumiem jest nieosiągalne. A jeśli nie bezładnie, to jaki kształt ma ta siatka, bo prostokątna/sześcienna nie zadziała (ze względu na te przekątne). Mógłbym jeszcze tak długo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Obawiam się, że to wszystko jest zbudowane z atomów, a te z kwarków (na ile się orientuję)

 

Zapomniałeś o potencjalnych leptonach. ;)

Obawiam się, że masz poniekąd rację, choć za powszechnie rozumianą trwałość budowli nie ręczę. Tak z buddyjska, to kompletnie nie mam pojęcia, ile w owej trwałości jest iluzji. :)

 

 

 

tam mogą obowiązywać takie fajne ograniczenia: odległość Plancka i czas Plancka.

 

Te wielkości nie są jakimkolwiek ograniczeniem dla Natury (jak powszechnie wiadomo). Może jedynie dla tych, którzy próbują Ją opisać. :D

 

 

 

coś w jednym okresie Plancka przemieszcza się o jedną odległość Plancka, to jak na to zareaguje straż miejska w Białym Borze

 

Obawiam się, że w ogóle nie zareaguje. W końcu to powszechna praktyka w policji. :)

Podejrzewam, że w Białym Borze, któremu w niczym nie zamierzam umniejszać, może być też problem ze zrozumieniem każdego z osobna słowa tworzącego zdanie, które popełniłeś w jak najlepszej, co obaj wiemy, wierze. ;)

 

 

 

jeśli coś się porusza wolniej niż poprzednio wspomniałem, to skąd to coś wie, ile okresów Plancka ma poczekać, zanim przeskoczy o następną odległość Plancka?

 

Myślę, że to coś jest tak głupie, że nie wie kompletnie nic (poniekąd jak my ;)). Tymczasem są to nasze wyobrażenia o "czymś". Moja podstawowa wątpliwość (niewiedza) dotyczy właśnie tego, jak ma się owo "coś" do tego, co chcę wiedzieć o owym "cosiu".

 

 

 

I czy te miejsca przeskoku są uożone w jakąś siatkę, czy bezładnie?

 

A czym jest "miejsce" z punktu widzenia mechaniki kwantowej? Współrzędna to tylko element modelu, nie rzeczywistości…

 

 

 

A jeśli nie bezładnie, to jaki kształt ma ta siatka

 

Nie jestem wyznawcą siatek. :)

Przemku. Obawiam się, że na Twoje pytania Fizyka może odpowiedzieć szczerze tyko jednym: kij wie. ;)

 

 

 

Mógłbym jeszcze tak długo...

 

Z tego powodu bardzo Cię cenię, a osobiście mógłbym równie długo. ;)

 

P.S. Nihilo, WAKE UP!!! Zostałeś powołany do Bytu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już mieliśmy o tym dyskusję. Długość Planka nie stanowi o nieciągłości przestrzeni, a jedynie o nieciągłości materii i maksymalnych teoretycznych możliwości pomiarowych... choć i tak średnika kwarka jest wielokrotnie większa od długości Planka.

Co więcej, przesunięcie się o 1 długość Planka na okres Planka daje prędkość światła.

 

Mam nadzieję, że dobrze pamiętam wnioski z tamtej dyskusji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Długość Planka nie stanowi o nieciągłości przestrzeni, a jedynie o nieciągłości materii

 

Niby tak, ale mie ta kuarkofo-gluonofa plazma nie pokoi. :D

Ostatecznie gó*no wiemy, czym jest materia. :)

 

 

 

choć i tak średnika kwarka jest wielokrotnie większa od długości Planka

 

Masz na myśli tego kwarka, którego co dzień na śniadanie rozkrawa fizyk? ;)

Na dzień dobry ma problem z pojęciem "średnicy". :D

 

 

 

Co więcej, przesunięcie się o 1 długość Planka na okres Planka daje prędkość światła.

 

Myślisz, że w Białym Borze tego nie wiedzą? :D (nie okres, a czas Plancka ;)).

 

 

 

Mam nadzieję, że dobrze pamiętam wnioski z tamtej dyskusji :)

 

Ja tam jestem sklerotykiem. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Długość Planka nie stanowi o nieciągłości przestrzeni, a jedynie o nieciągłości materii

Nic mi nie wiadomo ani o części a zdania ani o części b zdania.

Skąd te wnioski?

Materia nie potrzebuje długości Plancka aby być nieciągła.

No chyba że zakładasz model: klasyk-kwant-klasyk. Tylko na jakiej podstawie.

No i o czym ta dyskusja jest?

Ilu z Was używało uwierzytelniania opartego na wyglądzie? Bo zdania jakie tu padają brzmią jakby nie za wielu.

Obecne uwierzytelnianie biometryczne nie zastępuje ani nie ma ambicji zastąpić hasła.

Ma jedynie dać użytkownikowi wygodniejszą alternatywę z której wcale nie musi korzystać.Skorzysta jak uzna ją za lepszą.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Ilu z Was używało uwierzytelniania opartego na wyglądzie?

 

No właśnie. Ja mam to na poziomie kwarka dolnego. ;)

 

 

 

Skorzysta jak uzna ją za lepszą.

 

Owszem. Zadziała to zapewne jak prawo Kopernika-Greshama. ;)

Zawsze decyduje większość, czyli głupcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki większość decyduje w obrębie własnych wolności to nie jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy logowanie biometryczne będzie jedyną metodą by dostać się na własne konto w banku, to będzie to już ingerencja też w cudzą wolność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...