Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kawa zmniejsza ryzyko wznowy raka jelita grubego

Recommended Posts

Regularne picie kawy zapobiega nawrotom raka jelita grubego i zwiększa szanse na wyzdrowienie.

Wszyscy badani przeszli operację i chemioterapię z powodu raka jelita grubego III stopnia. Największe korzyści odnotowano u pacjentów wypijających 4 bądź więcej kubków kawy dziennie (czyli ok. 460 mg kofeiny). W porównaniu do niepijących kawy, ryzyko wznowy były u nich o 42% niższe, a ryzyko zgonu z powodu nowotworu i wszelkich innych przyczyn o 33% niższe.

Jak wyjaśnia dr Charles Fuchs, dyrektor Centrum Nowotworów Żołądkowo-Jelitowych w Dana-Farber, 2-3 kubki kawy dziennie zapewniały umiarkowaną, a 1 i mniej kubków dziennie niewielką ochronę.

Studium, którego wyniki ukazały się w Journal of Clinical Oncology, objęło 953 osoby. W czasie i po chemioterapii uzupełniającej wypełniały one kwestionariusz żywieniowy (pytano o częstość spożycia 131 produktów, w tym kawy kofeinowej, kawy bezkofeinowej czy nieziołowej herbaty).

Odkryliśmy, że u kawoszy ryzyko wznowy było niższe, a przeżywalność i szanse na wyzdrowienie znacząco wyższe - podkreśla Fuchs, dodając, że przed potwierdzeniem wyników przez kolejne badania nie zaleca, by pacjenci modyfikowali jakoś swoje zachowanie. Jeśli ktoś pije kawę i leczy się na raka jelita grubego, niech nie przestaje. Jeśli jednak tego nie robi i zastanawia się, czy zacząć, powinien się najpierw skonsultować ze swoim lekarzem.

To pierwsze studium dotyczące związków między spożyciem kawy kofeinowej i ryzykiem wznowy raka jelita grubego. Warto wspomnieć, że coraz więcej badań sugeruje, że kawa chroni przed szerokim wachlarzem nowotworów; obniża m.in. ryzyko pomenopauzalnego raka piersi, czerniaka, nowotworów wątroby oraz zaawansowanego raka prostaty.

Fuchs wyjaśnia, że skupiono się na kawie, ponieważ zmniejsza ona ryzyko cukrzycy typu 2., a czynniki ryzyka cukrzycy - otyłość, siedzący tryb życia, zachodnia dieta bogata w cukry i tłuszcze, a także wysoki poziom insuliny - mają także związek z rakiem jelita grubego.

Analizy Amerykanów pokazały, że za obniżone ryzyko wznowy i zgonu w całości odpowiada kofeina. Na razie nie wiadomo, jaki jest mechanizm działania alkaloidu i trzeba to będzie rozstrzygnąć w ramach przyszłych badań. Jedna z hipotez jest jednak taka, że kofeina zwiększa wrażliwość na insulinę, zaś mniejsza ilość hormonu pomaga ograniczyć stan zapalny - czynnik ryzyka zarówno cukrzycy, jak i raka.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli jedyne co jest istotne to kofeina, to zwyczajnie sprawdź jej zawartość w swojej kawie rozpuszczalnej i dostosuj ilości :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie nie jestem taka pewna, czy chodzi wyłącznie o kofeinę, chociaż tak sugerują w artykule. W końcu kawa ma też inne prozdrowotne składniki. Dodatkowo mleko utrudnia przyswajanie niektórych substancji.

 

a ja sie zastanawiam co sprawia, ze kawa doczekala sie tylu badan ? :).

Juz na tym portalu jest co najmniej kilka podobnych udowadniajacych prozdrowotne wlasciwosci kawy od poprawy spadku koncentracji i demencji po rozmaite nowotwory.

Wynikaloby z tego, ze kawa to prwdziwe remedium na wiele chorób trapiacych ludzkosc :))). Nic tylko kupowac i pic jeszcze wiecjej kawy  ;)

A moze zyski koncernow kawowych sa tak przeogromne, ze stac ich na sfinansowanie nie jednego z podobnych badan?, bo ktos je musi finansowac, nic za darmo :)

W latach 70-ych w USA koncerny tytoniowe finansowaly badania ktore mialy zachecac do kupowanai papierosow.

Tak sobie mysle, ze takie badania musza kosztowac a im wiecej podobnych tym bardziej zyskowny towar i nie ma co zalowac na..."marketing" ?.

Kawa ma swoje zalety ale potrafi tak pobudzic tak, ze czlowiekowi rece drza jak osika, nie mi na szczescie ale znam to znawisko z pracy po porannej...  Cisnieniowcy czy osoby nie daj Bog z tetniakiem tez do szczesliwych kawoszy sie nie zaliczaja..?

W koncu na cos trzeba umrzec..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...