Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

O 180 st. zmienili pogląd na gojenie złamań

Rekomendowane odpowiedzi

Dotąd sądzono, że fibryna odgrywa kluczową rolę w gojeniu złamania. Zamiast tego okazało się, że zasadniczy dla gojenia jest jej rozkład (fibrynoliza).

Wiele współczesnych protokołów farmakologicznych opiera się na wykorzystaniu fibryny do wspomagania leczenia złamania. W pewnych przypadkach to może [rzeczywiście] pomóc, ale [rozszerzając wiedzę nt. biologii kości] wykazaliśmy z całą pewnością, że białko to wcale nie jest niezbędne - podkreśla dr Jonathan Schoenecker z Centrum Medycznego Vanderbilt University.

Fibryna bierze udział w krzepnięciu: tworzy siatkę, w którą łapią się tworzące skrzep płytki. Gdy kość się łamie, rozrywają się też naczynia krwionośne. Skrzep formuje się, by zahamować krwawienie.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że kości to najbardziej unaczynione organy w naszym ciele. Złamanie to także duże zaburzenie waskulatury.

Sądzono, że fibryna sprzyja naprawie, stanowiąc rusztowanie we wstępnej fazie tworzenia kości. Schoenecker i inni wykazali jednak, że u myszy, u których nie występował prekursor fibryny - fibrynogen - gojenie złamania przebiegało prawidłowo.

Stosując techniki obrazowania, które pozwalały jednocześnie śledzić angiogenezę i tworzenie kości po urazie, naukowcy zaobserwowali wcześniej, że na początku na krańcach złamania rosną, wydłużają się i łączą naczynia krwionośne. Dopiero później tworzy się nowa kość. Z tego powodu każda choroba naczyniowa czy związana z zakrzepicą, będzie upośledzać gojenie złamania.

To oznacza, że jeśli fibryna nie jest skutecznie usuwana, zaczyna przeszkadzać. W nowym studium Amerykanie wykazali, że u myszy, u których brakowało plazminy (enzymu rozkładającego białka wchodzące w skład skrzepu), upośledzeniu ulegały zarówno unaczynienie, jak i zespolenie kości (skutkowało to kostnieniem heterotopowym, czyli procesem osteogenezy w tkankach miękkich, gdzie kość normalnie nie występuje). Gdy u zmodyfikowanych genetycznie gryzoni fibrynogen usuwano farmakologicznie, przywracano normalny wzorzec naprawy złamania.

Ponieważ otyłość, cukrzyca, palenie i zaawansowany wiek są związane z pogorszeniem usuwania fibryny, upośledzają gojenie kości. Z kolei u dzieci, u których poziom fibrynogenu jest mniej więcej o połowę niższy niż u dorosłych, kości goją się szybko.

Gdybyśmy mogli obniżyć poziom fibrynogenu albo zwiększyć aktywność usuwającego fibrynę enzymu [plazminy], upodobnilibyśmy dorosłych pacjentów ze złamaniami do dzieci.

Zespół Schoeneckera pracuje obecnie m.in. nad ulepszeniem implantów, tj. śrub czy płytek ortopedycznych, tak by nie zaburzały one zdolności naczyń do wzrostu i łączenia.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

zaobserwowali wcześniej, że na początku na krańcach złamania rosną, wydłużają się i łączą naczynia krwionośne. Dopiero później tworzy się nowa kość. Z tego powodu każda choroba naczyniowa czy związana z zakrzepicą, będzie upośledzać gojenie złamania.

czy to oznacza że przeciwzakrzepowa heparyna drobnocząsteczkowa upośledza zrastanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lekka modyfikacja opinii na temat szczegółu

Tak wygląda ocena newbie tematu. :)

Dla każdego bio Twój "szczegół", to "ISTOTNY CZYNNIK", który (jak się okazuję) pełni rolę przeciwną od dotychczas mu przypisywanej.

No i nazwanie "wniosku" opinią, to już lekceważenie, tej ważkiej obserwacji.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

W jaki sposób lekka modyfikacja opinii na temat szczegółu to zmiana zdania o 180°?
 

Wysnułem wniosek, że do tej pory starano się powstrzymywać rozkład fibryny np farmakologicznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla każdego bio Twój "szczegół", to "ISTOTNY CZYNNIK", który (jak się okazuję) pełni rolę przeciwną od dotychczas mu przypisywanej.

Ale zmiana opinii o 180° to by była wtedy, gdyby wcześniej naukowcy wcześniej myśleli „fibryna przeszkadza”, a teraz zmienili zdanie na „fibryna pomaga”. Szczegóły też mogą być istotne, ale ja jakoś nie rozumiem gdzie tu tak wyraźna opozycja =]

 

 

 

No i nazwanie "wniosku" opinią, to już lekceważenie, tej ważkiej obserwacji. ;)

Będę się upierał, że każdy wniosek poza notacją w logice formalnej jest mimo wszystko formą interpretacji/opinii =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...