Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kolejne ofiary dżumy w Londynie

Recommended Posts

Na Liverpool Street, podczas budowy nowej stacji kolei Crossrail odkryto masowy grób. Znalezione w nim 30 ciał to prawdopodobnie ofiary Wielkiej Zarazy z roku 1665. Była to ostatnia w Europie tak wielka epidemia dżumy. Przyniesiona do miasta na holenderskich statkach handlowych choroba zabiła w ciągu roku 75-100 tysięcy osób. Obok masowego grobu znaleziono nagrobek z datą 1665. Na tej podstawie uważa się, że wszystkie ofiary zostały pochowane tego samego dnia, zmarły więc z powodu zarazy.
Zmarli byli prawdopodobnie chowani w drewnianych trumnach, jednak te zdążyły się już rozłożyć. Naukowcy chcą teraz szczegółowo zbadać kości, by upewnić się co do przyczyny śmierci ofiar.

To nie pierwsze tego typu znalezisko na placach budowy Crossrail. Przed dwoma laty informowaliśmy o znalezieniu ofiar średniowiecznej dżumy. Wykopaliska są obecnie toczone w miejscu znanym jako New Churchyard. Dla ekspertów jest to najważniejszych londyński cmentarz z XVI i XVII wieku. Był on używany w latach 1569-1738. Uczeni uważają, że pochowano tam w tym czasie około 30 000 mieszkańców Londynu. Znajdowały się wśród nich zarówno ofiary różnych epidemii jak i niewielka liczba pacjentów szpitala dla umysłowo chorych Bethlem Royal Hospital. Dotychczas odkopano około 3500 szkieletów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...