Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Alphabet nad Google'em

Rekomendowane odpowiedzi

Szefostwo Google'a ogłosiło znaczące zmiany organizacyjne w koncernie. Wielkim zaskoczeniem jest zmiana na stanowisku dyrektora wykonawczego firmy. Nowym CEO zostanie Sundar Pichai. Pracę w Google'u rozpoczął on w 2004 roku, a w roku ubiegłym pojawiły się pogłoski, jakoby miał zastąpić Steve'a Ballmera na stanowisku dyrektora wykonawczego Microsoftu. Teraz Pinchai, którego najbardziej znanym osiągnięciem jest nadzorowanie prac nad przeglądarką Chrome, będzie zarządzał Google'em.

Jednak nie mniejszą niespodzianką jest utworzenie nad Google'em holdingu o nazwie Alphabet. Na jego czele staną założyciele Google'a - Larry Page zostanie dyrektorem wykonawczym, a Sergiej Brin - prezesem zarządu. Alphabet będzie zbiorem firm, z których największą i najważniejszą jest Google.

Analitycy i inwestorzy z zadowoleniem powitali zmiany. Czynią one bowiem całą strukturę znacznie jaśniejszą niż dotychczas i pozwalają na oddzielenie i odróżnienie zasadniczych części działalności Google'a - biznesu internetowego - od przedsięwzięć w dziedzinie ochrony zdrowia czy budowy autonomicznego samochodu.

Alphabet będzie więc działał na podobieństwo General Electric czy Berkshire Hathaway. Struktura holdingu staje się użyteczna w momencie, gdy firma na tyle się rozrośnie, że różne jej wydziały nie mogą być już ze sobą powiązane. Holding nadzoruje więc działalność niezależnych firm. Firmy te z jednej strony tracą ochronę, jaką zwykle firma-matka zapewnia swoim start-upom, z drugiej strony jednak rynek jest w stanie lepiej określić, jak te firmy sobie radzą. Nawet jeśli ich finanse nie są upubliczniane. Larry Page już zresztą zapowiedział, że kwestie alokacji kapitału w poszczególnych firmach będą rygorystycznie pilnowane, a nadzór ze strony Alphabet ma wymuszać sukces biznesowy każdej z firm. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład holdingu mają przynosić mu korzyści finansowe, poza tym dobrze radzące sobie firmy można łatwiej sprzedać.

Już na początku w skład Alphabet wejdą: firma biotechnologiczna Calico, która skupia się na badaniach biologii starzenia się, Life Sciences, która we współpracy z Novartisem pracuje np. nad soczewkami kontaktowymi monitorującymi organizm, Google Ventures czyli fundusz hedgingowy Google'a, Google X zajmujące się m.in. autonomicznymi samochodami czy balonami, które mają zapewniać łączność internetową, firma prowadzi też badania w dziedzinie ochrony zdrowia. Oczywiście znajdzie się tam też Google.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...