Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Cholinolityki utrudniają rehabilitację?

Recommended Posts

Wiele leków przepisywanych starszym osobom może utrudniać leczenie mózgu po urazie, wynika z badań opublikowanych przez naukowców z University of East Anglia. Wyniki badań, w których brali udział naukowcy z innych uniwersytetów oraz brytyjskiego NHS, opublikowano w piśmie Brain Injury.

Nawet 50% starszych osób przyjmuje przepisane przez lekarzy leki z grupy cholinolityków. Są one przepisywane na problemy z pęcherzem, bezsenność czy depresję. Wiadomo o nich, że wśród efektów ubocznych ich przyjmowania znajduje się tymczasowe zaburzenie funkcji poznawczych czy zawroty głowy. Nikt jednak wcześniej nie badał ich wpływu na uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy.

Cholinolityki są wykorzystywane też podczas rehabilitacji pacjentów neurologicznych. Służą radzeniu sobie z problemem nietrzymania moczu w odpowiedzi na pól. Tymczasem, jak donoszą naukowcy z University of East Anglia, badania 52 pacjentów neurologicznych z uszkodzeniami mózgu lub rdzenia kręgowego wykazały, iż ci, którzy mieli w organizmie wyższe stężenie tych leków musieli być rehabilitowani dłużej. Badania wykazały, że zmiany w stężeniu były bezpośrednio skorelowane z długością rehabilitacji. Ci, którzy w momencie wypisywania ze szpitala rehabilitacyjnego mieli w organizmie więcej cholinolityków niż w czasie, gdy ich przyjmowano, pozostawali na rehabilitacji dłużej, niż pacjenci, u których stężenie cholinolityków spadło w czasie pobytu na rehabilitacji. Naukowcy ostrzegają, że ich spostrzeżenia to czysta korelacja i nie oznacza ona wynikania.

Nasze badania sugerują, że może istnieć statystycznie istotny związek pomiędzy ilością cholinolityków a długością rehabilitacji po uszkodzeniu mózgu lub rdzenia kręgowego - mówi główny autor badań, profesor psychiatrii klinicznej Chris Fox. To pilotażowe studium pokazuje, że konieczne jest przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań w celu potwierdzenia wyników oraz sprawdzenie, jaki długoterminowy wpływ mają te leki na rehabilitację pacjentow. Cholinolityki są często niezbędne w procesie leczenia uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego, jednak zaburzenia poznawcze wywoływane przez te leki mogą negatywnie wpływać na zdolność pacjenta do zaangażowania się w rehabilitację, potencjalnie wydłużając jego pobyt w szpitalu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...