Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy implant bez splątań

Rekomendowane odpowiedzi

Eliminując splątania, naukowcy z zespołu dr. Davida A. Weitza z Uniwersytetu Harvarda uzyskali nowy materiał na implanty medyczne - ultramiękką suchą gumę silikonową, której cechy można dostosowywać do tkanki docelowej.

Dotąd właściwości ludzkich tkanek próbowano oddawać, mieszając oleje z długimi liniowymi łańcuchami polisiloksanowymi, ale choć w dziedzinie tej poczyniono duże postępy, ryzyko przeciekania nadal pozostawało.

Przez metodę wytwarzania konwencjonalne elastomery są sztywne. Włókna polimerowe są bardzo długie i splątane, co przypomina zbitkę lampek na choinkę, gdzie kabel jest poplątany i pokryty węzłami - wyjaśnia dr Li-Heng Cai.

Próbując rozwiązać problem, Amerykanie wymyślili nowy typ polimeru - tłustszy i pozbawiony splątań polimerów liniowych. Zwykle produkcja szczotek polimerowych wymaga skomplikowanej syntezy chemicznej, ale dzięki szczegółowemu planowi my odkryliśmy bardzo prostą strategię. Ten system generuje miękkie elastomery z taką samą łatwością jak dostępne w handlu zestawy montażowe - podkreśla dr Thomas E. Kodger.

Miękkością można manipulować za pomocą zawartości polimeru usieciowanego. Jeśli nie ma sieciowania, wszystkie boczne łańcuchy są mobilne - materiał będzie się zachowywać jak lepka ciecz, np. miód. Dodanie sieciowania zestala ciecz, zwiększając sztywność materiału - opowiada Kai.

By konwencjonalny elastomer stał się bardziej miękki [płynący], musi napęcznieć w cieczy. Teraz by elastomery były ultramiękkie, a jednocześnie nadzwyczajnie nieprzywierające, wystarczy jednak dostosować długość włókien szczepionych polimerów [...] - dodaje Michael Rubinstein z Uniwersytetu Północnej Karoliny.

Weitz podkreśla, że niezależne kontrolowanie miękkości i właściwości cieczopodobnych pozwoli zaawansować badania. Jak [bowiem] wskazują ostatnie odkrycia, różnicowanie komórek macierzystych zależy nie tylko od miękkości materiałów, z jakimi się stykają, ale i od tego, jak bardzo są one płynne. Nasze ustalenia zapewniają całkiem nowe materiały do badania zachowania komórek na miękkich substratach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...