Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mikrobiom może zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 1.

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko wskazuje na to, że bakterie mikrobiomu jelit mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 1.

Specjaliści z INSERM-u, Université Paris-V, francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych (French National Centre for Scientific Research, CNRS), Chin i Szwecji skupili się na peptydach antydrobnoustrojowych, w tym na katelicydynach, które pełnią również funkcje immunomodualcyjne. Biorąc pod uwagę dostępne dane, zespół dywagował, że katelicydyny mogą brać udział w kontrolowaniu cukrzycy typu 1.

Już na początku autorzy publikacji z pisma Immunity zaobserwowali, że komórki beta wysp trzustkowych zdrowych myszy produkowały katelicydyny, a u gryzoni chorych ich wytwarzanie było upośledzone.

Iniekcje z katelicydyny hamowały rozwój zapalenia trzustki i w ten sposób nie dopuszczały do rozwoju choroby autoimmunologicznej - podkreśla Julien Diana z INSERM-u.

Ponieważ produkcja katelicydyn jest kontrolowana przez krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (KKT) wytwarzane przez mikroflorę jelit, Francuzi badają możliwość, że to pierwotna przyczyna związanego z cukrzycą typu 1. niedoboru katelicydyn.

Już teraz zademonstrowano np., że w porównaniu do zdrowych zwierząt, u myszy z cukrzycą występuje niższy poziom KKT. Przenosząc część mikrobiomu zdrowych myszy do organizmów gryzoni z cukrzycą, przywracano prawidłowy poziom katelicydyn i ograniczano występowanie cukrzycy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...