Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dziura w procesorach x86

Recommended Posts

Stary błąd projektowy w procesorach x86 umożliwia napastnikowi zainstalowanie rootkita w niskopoziomowym firmware. O istnieniu dziury poinformował podczas konferencji Black Hat Christopher Domas z Battelle Memorial Institute. Rootkit może zostać zainstalowany w System Management Mode (SMM) procesora. To chroniony obszar kodu odpowiedzialny m.in. za obsługę błędów pamięci i chipsetu, zarządzenie systemami bezpieczeństwa związanymi z chłodzeniem procesora, obługa konfiguracji systemu czy trybu uśpienia komputera.

Rootkit zainstalowany w SMM może wykasować zawartość UEFI czy zainfekować system operacyjny, który został przeinstalowany z powodu wcześniejszej infekcji. Mechanizm Secure Boot nie chroni przed tego typu atakami, gdyż jego bezpieczeństwo jest uzależnione od działania SMM.

Na szczęście wspomniana na wstępie dziura nie może być wykorzystana samodzielnie. Zainstalowanie rootkita wymaga bowiem dostępu na poziomie jądra lub administratora. Konieczne jest zatem wcześniejsze wykorzystanie innej luki dającej napastnikowi odpowiednie uprawnienia.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...