Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nie trzeba zastrzyku, wystarczy koktajl

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, w jaki sposób pszczoły "szczepią" swoje potomstwo. Przełomowe ustalenia są owocem wieloletnich badań.

Pszczela matka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego robotnice muszą dostarczać jej pokarm. Pozyskując pyłek i nektar, zbieraczki mogą także przenosić patogeny, które dostają się do wytwarzanego przez karmicielki mleczka. Po zjedzeniu przez królową bakterie są trawione i trafiają do jamy ciała (są magazynowane w ciele tłuszczowym, czyli tkance owadów i innych tchawkodysznych, która funkcjonalnie odpowiada wątrobie i tkance tłuszczowej kręgowców). Fragmenty bakterii wiążą się z białkiem witellogeniną i za pośrednictwem krwi docierają do rozwijających się jaj. W ten sposób młode są "szczepione" i lepiej przygotowane do zwalczania chorób ze swojego środowiska. Witellogenina jest zatem nośnikiem sygnałów odpowiadających za priming immunologiczny.

Wiedząc, jak pszczoły uodparniają swoje larwy, prof. Gro Amdam z Uniwersytetu Stanowego Arizony i dr Dalial Freitak z Uniwersytetu Helsińskiego będą mogli wprowadzić pierwsze jadalne szczepionki dla owadów.

Patentujemy sposób produkcji nieszkodliwej szczepionki, a także jej hodowli i wprowadzania do ula w postaci koktajlu [...] - opowiada Freitak.

Jedną z chorób, na które pszczoły się "nie szczepią", jest zgnilec amerykański (ang. American Foul Brood, AFB). AFB to jedna z najgroźniejszych (najbardziej zjadliwych) chorób bakteryjnych czerwiu, wywoływana przez Paenibacillus larvae sp. larvae (co ważne, patogen ten wytwarza formy przetrwalnikowe, które przeżywają ponad 30 lat).

Autorzy publikacji z pisma PLoS Pathogens podkreślają, że ich ustalenia przełożą się na korzyści wykraczające poza pszczołę miodną, ponieważ u większości zwierząt, tak bezkręgowych, jak i kręgowych, witellogenina występuje i bierze udział w tworzeniu substancji żółtkowej podczas oogenezy.

Naukowcy przekonują, że tanie naturalne szczepionki będzie można stosować także w krajach rozwijających się.

Ponieważ proces szczepienia występuje naturalnie, jego wdrożenie będzie tanie i proste. W ten sposób dałoby się potencjalnie poprawić i zabezpieczyć produkcję pożywienia dla ludzi - podsumowuje Amdam.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...