Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wyciąg ze szpinaku zwiększa uczucie sytości

Rekomendowane odpowiedzi

Skoncentrowany ekstrakt z tylakoidów (błon z chloroplastów) szpinaku może zmniejszać głód i hamować zachcianki. Opóźniając trawienie tłuszczów, tylakoidy stymulują uwalnianie hormonów sytości.

Autorzy raportu z Journal of the American College of Nutrition oceniali wpływ pojedynczej dawki skoncentrowanego wyciągu na uczucie sytości, spożycie pokarmów, a także stężenia lipidów i glukozy we krwi (porównań dokonywano do placebo).

W badaniu w układzie naprzemiennym prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby wzięło udział 60 osób (30 kobiet i 30 mężczyzn). Ochotnicy - wszyscy mieli nadwagę albo otyłość - spożywali w losowej kolejności w odstępie co najmniej tygodnia albo ekstrakt, albo placebo.

Przed normalnym śniadaniem ludziom pobierano krew i badano poziom lipidów oraz glukozy. Cztery godziny później aplikowano pojedynczą 5-g dawkę skoncentrowanego ekstraktu z tylakoidów szpinaku i serwowano standardowy lunch. Przed lunchem i w ustalonych odstępach czasu aż do kolacji złożonej z pizzy 4 h później ochotnicy wypełniali wizualną skalę analogową (pizzę można było jeść bez ograniczeń). Dwie godziny po lunchu pobierano 2. próbkę krwi.

W porównaniu do placebo, wyciąg z tylakoidów zmniejszał uczucie głodu. Zjawisko to utrzymywało się ponad 2 godziny. Stwierdzono również wyższy poposiłkowy poziom glukozy w osoczu. W porze kolacji nie występowały różnice w zakresie stężenia lipidów i spożycia kalorii, ale u mężczyzn można było zaobserwować trend w kierunku obniżonej kaloryczności posiłku.

Zmniejszenie głodu i ochoty na słone pokarmy, jakie zaobserwowaliśmy w studium, sprawia, że tylakoidy wydają się szczególnie przydatne dla osób z nadciśnieniem i związanymi problemami z wagą - podkreśla dr Frank L. Greenway.

Warto dodać, że wcześniejsze badanie wykazało, że również pojedyncza dawka ekstraktu ze szpinaku zmniejszała u kobiet ochotę na słodycze.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to tak jak wyciąg z czarnego pieprzu, który reguluje cały metabolizm. Żeby szybciej chudnąć to biorę [wycięta nazwa specyfiku] czyli ten właśnie czarny pieprz z małym dodatkiem cayenne i guarany żeby mieć też dużo energi i takiej witalności przy okazji. Sprawuje się spoko bo czuję się normalnie bez tych dołów które miałam wczesniej przy próbach odchudzania

Edytowane przez pogo
Usunąłem reklamę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to zupełnie inny mechanizm działania.

Pieprz przyspiesza metabolizm, a szpinak obniża łaknienie. Synergia obu metod mogłaby dać niezłe efekty, ale moje kilogramy są zbyt cenne bym testował na sobie takie pomysły :D

(tak, wiem... wyciągi, a nie całe produkty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Florida

 

Podaj proszę nazwę specyfiku. Działa? Nie powiem, sam bym z chęcią wspomógł zrzucanie tego i owego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawanie nazwy specyfiku to proszę załatwić już na prywatnych wiadomościach.

 

@Florida

W Google wpisałem 2-członową nazwę, którą podałaś i wyskoczył jeden konkretny specyfik. Przyznam, że nie sprawdziłem czy wystarczy skasować jedno słowo by mieć bardziej neutralne wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...