Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Trening przedziałowy o wysokiej intensywności dobry dla kobiet z RZS

Rekomendowane odpowiedzi

Choć brzmi to antyintuicyjnie, trening o dużej intensywności zmniejsza stan zapalny u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Po 10 tygodniach intensywnych treningów na rowerach stacjonarnych (spinningu) 2 razy w tygodniu zaobserwowano zdecydowane zmniejszenie stanu zapalnego, nic więc dziwnego, że uczestniczki studium były bardzo zmotywowane, by kontynuować ćwiczenia.

Anja Bye z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii tłumaczy, że reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Nie da się jej wyleczyć, można tylko łagodzić objawy. Wielu pacjentów ma obniżoną wydolność sercowo-naczyniową, dotąd przeprowadzono jednak niewiele badań nad wpływem ćwiczeń na zmienione chorobowo stawy.

Wcześniej badania wykazały, że sesje ćwiczeń o umiarkowanej intensywności mogą poprawić wytrzymałość bez wyzwalania bólu, stanu zapalnego czy uszkadzania stawów - wyjaśnia Bye, dodając, że liczne studia demonstrowały, że intensywny trening interwałowy skuteczniej zwiększa wydolność niż trening o umiarkowanej intensywności.

To prawda, bez względu na to, czy jesteś chory, czy zdrowy, młody czy stary. Chcieliśmy [więc] sprawdzić, czy pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów wytrzymają trening o dużej intensywności i odnotują te same korzystne rezultaty.

Po 10 tyg. spinningu 2 razy w tygodniu Bye nie zauważyła efektów ubocznych w badanej grupie kobiet z RZS. Dostrzegliśmy raczej tendencję do spadku stanu zapalnego, przynajmniej mierzonego za pomocą CRP. Ochotniczki doświadczały też porządnego wzrostu maksymalnego pułapu tlenowego, co oznacza, że zmniejszyło się ich ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Oprócz tego wskutek treningu zmniejszył się nieco wskaźnik masy ciała (BMI), zawartość tłuszczu w organizmie, a także obwód talii. Naukowcy odnotowali także wzrost masy mięśniowej.

Studium przeprowadzono w Szpitalu św. Olafa w Trondheim. Kobiety rozgrzewały się przez 10 min na poziomie 70% pulsu maksymalnego, a później wykonywały 4 powtórzenia 4-min interwałów wysokiej intensywności (85-95% pulsu maksymalnego). Między interwałami robiły 10-min przerwy, ponownie ćwicząc na poziomie 70% pulsu maksymalnego.

Ponieważ studium miało charakter pilotażowy, objęło tylko 18 kobiet w wieku 20-49 lat. Choć na razie jest za wcześnie, by zmieniać zalecenia dot. programów treningowych dla pacjentów z RZS, badanie sugeruje, że może to być dobry pomysł.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się dlaczego u kobiet. Natychmiast założyłem, że u mężczyzn nie. Tymczasem badacze nie chcąc w sposób nieuprawniony rozszerzać zakresu, precyzyjnie sformułowali tytuł. Z niewiadomego powodu zatrzymali się w połowie. Według mnie to powinno brzmieć:

Trening przedziałowy o wysokiej intensywności dobry dla 18 kobiet z RZS w szpitalu św. Olafa w Trondheim

wiem czepiam się :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jajcenty, choroby autoagresyjne to domena kobiet. Ciężko znaleźć faceta z rzs, a jeszcze ciężej wielu facetów do grupy kontrolnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...