Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Trening przedziałowy o wysokiej intensywności dobry dla kobiet z RZS

Recommended Posts

Choć brzmi to antyintuicyjnie, trening o dużej intensywności zmniejsza stan zapalny u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Po 10 tygodniach intensywnych treningów na rowerach stacjonarnych (spinningu) 2 razy w tygodniu zaobserwowano zdecydowane zmniejszenie stanu zapalnego, nic więc dziwnego, że uczestniczki studium były bardzo zmotywowane, by kontynuować ćwiczenia.

Anja Bye z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii tłumaczy, że reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Nie da się jej wyleczyć, można tylko łagodzić objawy. Wielu pacjentów ma obniżoną wydolność sercowo-naczyniową, dotąd przeprowadzono jednak niewiele badań nad wpływem ćwiczeń na zmienione chorobowo stawy.

Wcześniej badania wykazały, że sesje ćwiczeń o umiarkowanej intensywności mogą poprawić wytrzymałość bez wyzwalania bólu, stanu zapalnego czy uszkadzania stawów - wyjaśnia Bye, dodając, że liczne studia demonstrowały, że intensywny trening interwałowy skuteczniej zwiększa wydolność niż trening o umiarkowanej intensywności.

To prawda, bez względu na to, czy jesteś chory, czy zdrowy, młody czy stary. Chcieliśmy [więc] sprawdzić, czy pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów wytrzymają trening o dużej intensywności i odnotują te same korzystne rezultaty.

Po 10 tyg. spinningu 2 razy w tygodniu Bye nie zauważyła efektów ubocznych w badanej grupie kobiet z RZS. Dostrzegliśmy raczej tendencję do spadku stanu zapalnego, przynajmniej mierzonego za pomocą CRP. Ochotniczki doświadczały też porządnego wzrostu maksymalnego pułapu tlenowego, co oznacza, że zmniejszyło się ich ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Oprócz tego wskutek treningu zmniejszył się nieco wskaźnik masy ciała (BMI), zawartość tłuszczu w organizmie, a także obwód talii. Naukowcy odnotowali także wzrost masy mięśniowej.

Studium przeprowadzono w Szpitalu św. Olafa w Trondheim. Kobiety rozgrzewały się przez 10 min na poziomie 70% pulsu maksymalnego, a później wykonywały 4 powtórzenia 4-min interwałów wysokiej intensywności (85-95% pulsu maksymalnego). Między interwałami robiły 10-min przerwy, ponownie ćwicząc na poziomie 70% pulsu maksymalnego.

Ponieważ studium miało charakter pilotażowy, objęło tylko 18 kobiet w wieku 20-49 lat. Choć na razie jest za wcześnie, by zmieniać zalecenia dot. programów treningowych dla pacjentów z RZS, badanie sugeruje, że może to być dobry pomysł.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiałem się dlaczego u kobiet. Natychmiast założyłem, że u mężczyzn nie. Tymczasem badacze nie chcąc w sposób nieuprawniony rozszerzać zakresu, precyzyjnie sformułowali tytuł. Z niewiadomego powodu zatrzymali się w połowie. Według mnie to powinno brzmieć:

Trening przedziałowy o wysokiej intensywności dobry dla 18 kobiet z RZS w szpitalu św. Olafa w Trondheim

wiem czepiam się :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jajcenty, choroby autoagresyjne to domena kobiet. Ciężko znaleźć faceta z rzs, a jeszcze ciężej wielu facetów do grupy kontrolnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...