Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kolorowy e-papier formatu A4

Recommended Posts

LG Philips LCD donosi, że wyprodukowało pierwszy na świecie kolorowy papier elektroniczny formatu A4. Papier grubości 0,3 milimetra może wyświetlić do 4096 kolorów.

Podobnie jak jego czarno-biały odpowiednik, jest energooszczędny. Energia pobierana jest jedynie do zmiany zawartości strony.

Wynalazek LG Philips LCD do kolejny krok w kierunku upowszechnienia się elektronicznych książek czy prasy. To także szansa na powstanie urządzeń, których jeszcze nie ma nawet na biurkach projektantów.

LG Philips jest też twórcą największego elektronicznego papieru. Przed rokiem firma zaprezentowała 14,1-calowe urządzenie korzystające z elektronicznego papieru.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Na kanadyjskim Queen's University powstał rewolucyjny interaktywny papierowy komputer. Jego twórca, Roel Vertegaal porównuje go do elastycznego iPhone'a.
   To przyszłość. Za pięć lat wszystko będzie wyglądało i będzie używane w taki właśnie sposób. Ten komputer wygląda, zachowuje się i pracuje jak niewielki kawałek interaktywnego papieru. Pracujesz z nim zginając go w kształt telefonu komórkowego, wyginając róg by przewrócić kartkę lub też pisząc na nim za pomocą długopisu - mówi Vertegaal.
   PaperPhone robi to wszystko, co współczesny smartfon - może przechowywać książki, odtwarzać muzykę, nawiązywać połączenia elektroniczne. Jest przy tym elastyczny, oferuje 9,5-calowy cienki wyświetlacz z technologią e-ink.
   Oficjalna premiera PaperPhone'a będzie miała miejsce 10 maja podczas konferencji Computer Human Interaction 2011.
   Doktor Vertegaal mówi, że jego wynalazek pozwoli np. pozbyć się z biur tradycyjnego papieru. Wszystko może być przechowywane w formie cyfrowej, a komputery PaperPhone można po prostu układać jeden na drugim jak kartki papieru czy też porozkładać na biurku - stwierdza.
   W pracach nad rewolucyjnym komputerem brali udział uczeni z Arizona State University, Queent University oraz E Ink Corporation.
    
   http://www.youtube.com/watch?v=Rl-qygUEE2c
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Papier elektroniczny, wykorzystywany obecnie przede wszystkim w e-bookach, może zyskać nowe funkcje. Niewykluczone, że uda się za jego pomocą prezentować kolorowe obrazy wideo w wysokiej rozdzielczości.
   Han You i Andrew Steckl z University of Cincinnati udowodnili, że odpowiednio manipulując kroplami kolorowego oleju można uzyskać kolorowy obraz o wysokiej rozdzielczości.
   You i Steckl stworzyli też prototypowy wyświetlacz, który składał się trzech warstw oleju (czerwony, zielony i niebieski) przedzielonych warstwami wody. Pomiędzy nimi znajdował się hydrofobowy izolator i hydrofilna siatka regulująca przepływ elektronów. Całość zamknięto pomiędzy elektrodami.
   Warstwy z olejem były podzielone na kolumny, tworzące piksele.
   Naukowcy pokazali dwa wyświetlacze o rozdzielczości od 1000 do 2000 pikseli. Każdy z pikseli miał wymiary 200x600 mikrometra lub 300x900 mikrometra.
   Zmiana koloru polegała na przyłożeniu napięcia do warstwy wody sąsiadującej z warstwą oleju o danym kolorze. Niskie napięcie powodowało, że olej przesuwał się, ustępując miejsca wodzie, przez którą było widać warstwy oleju leżące poniżej.
   Szybkość przełączania pikseli wyniosła około 10 milisekund dla kropli o wymiarach 200x600 mikrometrów.
   Zarówno czas przełączania jak i jakość obrazu są znacznie lepsze od wszystkiego, co dotychczas uzyskano na e-papierze. To jednak dopiero początek badań i, jak zastrzega, Steckl "na papier elektroniczny wyświetlający wideo o dużej rozdzielczości i w pełnym kolorze będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat".
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma LG Philips LCD dowodzi, że technologia elektronicznego papieru staje się coraz bardziej dojrzała. Podczas styczniowych targów CES (Consumer Electronics Show), zostanie zaprezentowany kolorowy wyświetlacz o przekątnej ekranu wynoszącej 14,3 cala. Urządzenie pracuje w rozdzielczości 1280×800 pikseli i potrafi pokazać kolory z palety 16,7 miliona barw. Nieco ponad pół roku wcześniej elektroniczny papier tego typu mógł pokazać jedynie 4096 kolorów. Obecnie dorównuje już typowym wyświetlaczom laptopów. W panelu wykorzystano tę samą technologię tranzystorów cienkowarstwowych (TFT) co w standardowych monitorach LCD, jednak zamiast szkła, zastosowano w nim metalową folię oraz plastikowe podłoże. Dzięki nim ekran stał się elastyczny, a jego grubość wynosi jedynie 0,3 mm. Obraz z takiego wyświetlacza jest dobrze widoczny pod każdym kątem, także wtedy, gdy ekran zostanie wygięty. Oprócz wspomnianego prototypu, Koreańczycy przygotowali również czarno-białą wersję e-papieru o rozmiarach kartki B5 (176×250 mm). Choć ma uboższe możliwości, prawdopodobnie ten właśnie wyświetlacz jako pierwszy trafi do produkcji masowej, planowanej na 2008 rok.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Holenderska firma Polymer Vision rozpoczęła produkcję pierwszych zwijalnych wyświetlaczy. Powstają one w fabryce w Southampton w Wielkiej Brytanii.
   Dzięki pracom holenderskiego przedsiębiorstwa na rynku mają pojawić się telefony komórkowe wyposażone w duże (początkowo 5-calowe) wyświetlacze.
   W przyszłości w komórkach znajdziemy nawet większe ekrany.
   Polymer Vision, której firmą-matką jest Philips, stosuje technologię TFT w połączeniu z systemem elektronicznego papieru firmy E-Ink. Przedsiębiorstwo mówi, że w badaniach nad zwijalnymi wyświetlaczami wyprzeda konkurencję co najmniej o rok.
   Produkty Polymer Vision mają wszystkie zalety elektronicznego papieru: są lekkie, zużywają niewiele energii, zapewniają dobrą rozdzielczość oraz podobne do papieru właściwości pod względem jakości druku i możliwości jego odczytania.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma Fuji Xerox zaprezentowała elektroniczny papier, na którym można umieszczać kolorowe obrazy. Prototypy wykonano w innej technologii niż najpopularniejsze obecnie modele firmy E-Ink, jednak odznaczają się one typowymi cechami e-papieru, tzn. zachowują obraz bez konieczności zasilania, wyglądem przypominają zwykły papier, a ponadto są bardzo cienkie i elastyczne. Wspomniane prototypy wykonano z trzech warstw ciekłych kryształów (po jednej na każdy kolor podstawowy). Mają one rozmiar kartki A6 (planowane są wersje A4), ich maksymalny współczynnik odbicia światła wynosi 27,4%, natomiast poziom kontrastu – 6,4:1. Niestety, sposób umieszczania na nich treści jest na tyle nietypowy, że w tej chwili nie nadają się one do stosowania w popularnym sprzęcie elektronicznym. Aby na e-papierze ukazał się jakiś obraz, konieczne jest bowiem jego "wydrukowanie" światłem za pomocą optycznego systemu, składającego się m.in. z kolorowych paneli LED. Ponadto zastosowane filtry barwne (czerwony, niebieski i zielony) bardziej pasują do typowych monitorów z obrazem podświetlanym od tyłu, a nie oświetlanym z przodu (tu odpowiedniejsze byłyby kolory spotykane np. w drukarkach atramentowych).
   Najprawdopodobniej zaprezentowana technologia przyda się do zmniejszenie zużycia papieru w biurach. Za jej pomocą można bowiem uzyskać systm obiegu dokumentów, w którym nie ma kosztów materiałów eksploatacyjnych, tzn. papieru czy tonera do drukarek.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...