Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szybkie źródło światła dla komputerów przyszłości

Rekomendowane odpowiedzi

Na Duke University skonstruowano emitujące światło urządzenie, które działa z częstotliwością 90 GHz, czyli jest w stanie włączyć się i wyłączyć 90 miliardów razy w ciągu sekundy. Jego powstanie to ważny krok w kierunku budowy komputerów przesyłających dane za pomocą światła, a nie ładunków elektrycznych.

Obecne układy scalone działają dzięki przepływowi elektronów. Gdyby elektrony udało się zastąpić fotonami, całość pracowałaby znacznie szybciej. Problem jednak w tym, że potrzebujemy źródła światła pracującego z odpowiednio dużą częstotliwością. Takim źródłem światła mogły by być lasery, jednak zużywają one olbrzymie ilości energii.

Teraz zespół z Pratt School of Engineering Duke University opracował półprzewodnikowe kropki kwantowe, które pracują z częstotliwością nawet przekraczającą 90 GHz. To coś, co naukowcy próbowali zrobić od lat. Możemy teraz zacząć myśleć o skonstruowaniu szybko przełączających się urządzeń - mówi profesor Maiken Mikkelsen.

Nowe urządzenie stworzono oświetlając laserem srebrny sześcian. Pod wpływem światła elektrony na powierzchni sześcianu zaczynają wspólnie oscylować, powstaje światło, które reaguje z wolnymi elektronami. Dzięki umieszczeniu w niewielkiej odległości (20 atomów) kawałka złota, powstaje pole energetyczne pomiędzy złotem a srebrem. Pole to wchodzi w interakcję z kropkami kwantowymi umieszczonymi pomiędzy oboma materiałami. Kropki emitują fotony z częstotliwością ponad 90 GHz. Celem kolejnych badań może być zintegrowanie naszej technologii na urządzeniu wzbudzanym elektrycznie lub za pomocą światła - mówi inny z badaczy, Thang Hoang.

Obecnie naukowcy z Duke pracują nad pojedynczym źródłem emisji fotonów, czyli nad techniką, która pozwoli im na umieszczenie pomiędzy złotem a srebrem pojedynczej kropki kwantowej. Uczeni próbują też określić optymalne położenie i orientację kropki tak, by działała ona najszybciej jak to tylko możliwe.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może mi ktoś wytłumaczyć czemu przesyłanie danych światłem ma być lepsze od prądu? Nie trafia do mnie zwłaszcza argument szybkości - zaburzenie elektromagnetyczne porusza się mniej/więcej z prędkością światła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...