Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niespodziewane odkrycie: kwas tłuszczowy poprawia działanie mitochondriów

Rekomendowane odpowiedzi

Kwas stearynowy zwiększa wydajność mitochondriów.

Mitochondria spełniają wiele funkcji: są centrami energetycznymi komórki, odpowiadają za produkcję i rozkład aminokwasów oraz lipidów, regulują też apoptozę. Defekty tych organelli wywołują objawy starzenia i szereg chorób, np. mięśniowych czy neurodegeneracyjnych.

Zupełnie przez przypadek odkryliśmy nowy mechanizm kontroli funkcji mitochondriów - podkreśla Deniz Senyilmaz z zespołu Aurelia Telemana z Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ).

Teleman i koledzy z Cambridge mieli badać metabolizm długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Wyhodowali po to muszki niezdolne do produkcji kwasu stearynowego. Okazało się, że owady z tą wadą nie rozwijały się poza stadium poczwarki.

Analizując przyczyny opisanego zjawiska, akademicy odkryli złożony mechanizm kontrolujący fuzję i fragmentację mitochondriów, a w konsekwencji działanie tych organelli.

Kluczowym elementem tego mechanizmu jest receptor transferyny 1 (ang. transferrin receptor 1, TfR1), który wiąże kwas stearynowy. Po raz pierwszy w historii badań biologicznych stwierdziliśmy, że kwas stearynowy, dotąd uznawany za zwykły metabolit, spełnia również funkcję sygnalizacyjną. Autorzy raportu z pisma Nature zademonstrowali, że zjawisko występuje nie tylko u muszek, ale i w linii komórkowej HeLa, czyli w hodowanych w laboratorium komórkach, pobranych w latach 50. XX wieku od pacjentki chorej na raka szyjki macicy.

Gdy naukowcy dodawali kwas stearynowy do pożywienia owadów, dochodziło do fuzji mitochondriów. Przy niskim poziomie kwasu zachodziło odwrotne zjawisko - fragmentacja organelli. Skoro wykorzystanie kwasu stearynowego jako dodatku do żywności poprawia działanie normalnych mitochondriów, może wpływać tak samo na dysfunkcyjne organelle - dywaguje Teleman.

Naukowcy prowadzili eksperymenty na owadach z objawami parkinsonopodobnymi (były one wynikiem dysfunkcji mitochondriów, spowodowanych mutacjami genów białek PINK i Parkin). Gdy muszkom podawano z karmą kwas stearynowy, zdolności ruchowe i równowaga energetyczna się poprawiały, a zwierzęta żyły dłużej.

Wyniki wskazują na fascynującą możliwość zastosowania dodatków do żywności w celu zniesienia objawów u pacjentów z chorobami mitochondrialnymi. Na razie to jednak pieśń przyszłości, bo nie wiemy, czy ludzkie komórki zareagują tak samo na zwiększone ilości kwasu stearynowego w diecie. Nasza dieta naturalnie zawiera więcej tego kwasu niż dieta muszek, dlatego dalsze zwiększanie jego ilości może nie zrobić większej różnicy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...