Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Przejadanie to skutek niedoboru hormonu w mózgu?

Recommended Posts

Gdy w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) myszy laboratoryjnych występuje niedobór hormonu zwanego glukagonopodonym peptydem 1 (ang. glucagon like peptide-1, GLP-1), gryzonie przejadają się i spożywają więcej tłustych produktów.

Myszy, u których wywołano niedobór GLP-1, spożywają więcej kalorii, niż potrzebują i preferują produkty wysokotłuszczowe. Gdy dla odmiany nasililiśmy sygnalizację GLP-1 w ich mózgu, byliśmy w stanie zablokować słabość do karmy z dużą zawartością tłuszczu - opowiada Vincent Mirabella, doktorant ze Szkoły Medycznej Roberta Wooda Johnsona Rutgers University.

GLP-1 jest wydzielany zarówno przez komórki L jelita cienkiego, jak i neurony mózgu. Amerykanie podkreślają, że dotąd nie było wiadomo, w jaki sposób glukagonopodony peptyd 1 z mózgu przyczynia się do regulacji apetytu. Biorąc pod uwagę zebrane właśnie dane, specjaliści sugerują, że lepszym sposobem kontrolowania przejadania i otyłości może być obieranie na cel samego dopaminowego układu mezolimbicznego (układu nagrody).

Lek naśladujący GLP-1 - pierwotnie wykorzystywany do poprawy tolerancji glukozy u osób z cukrzycą typu 2. - został ostatnio zaaprobowany przez FDA jako lek na otyłość. Wstrzykiwany specyfik, który rozprzestrzenia się po całym organizmie, może jednak wywoływać poważne skutki uboczne, w tym zapalenie trzustki, problemy z nerkami czy chorobę pęcherzyka żółciowego. Wiedząc, jak OUN reguluje pobieranie pokarmu via GLP-1, bylibyśmy w stanie zaplanować bardziej celowane leczenie z mniejszą liczbą skutków ubocznych - przekonuje prof. Zhiping Pang.

W czasie studium autorzy publikacji z pisma Cell Reports odkryli, że aktywacja GLP-1 w układzie mezolimbicznym zakłócała komunikację między neuronami, które porozumiewają się, by kontrolować zachowania nagradzające, np. jedzenie. W rezultacie zwierzęta jadły mniej i traciły zainteresowanie wysokotłuszczowymi pokarmami.

Te same obszary mózgu kontrolują inne zachowania nałogowe, takie jak nadużywanie narkotyków czy alkoholu i uzależnienie od nikotyny. Sądzimy, że nasze prace będą mieć wpływ na zrozumienie, jak GLP-1 wpływa na zachowania motywacyjne - tłumaczy Pang.

Pang podkreśla, że to, czemu, ile i kiedy jemy i kiedy przestajemy jeść, jest kontrolowane przez ośrodkowy układ nerwowy. Zidentyfikowanie czynników fizjologicznych i motywacyjnych, które stoją za jedzeniem hedonistycznym (dla przyjemności, a nie z powodów energetycznych), pozwoli lepiej zrozumieć współczesne zwyczaje żywieniowe i dostosować do nich metody terapii.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...