Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Cytogąbka do wczesnego wykrywania raka przełyku

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge opracowali kapsułkę na nitce do wczesnego diagnozowania raka przełyku. Po połknięciu kapsułka się rozpuszcza. W środku znajduje się tzw. cytogąbka, która podczas wycofywania zbiera komórki na całej długości przełyku. To ważne, bo tradycyjna biopsja pozwala na pobranie komórek tylko z jednej lokalizacji.

Rak przełyku cechuje się złymi rokowaniami i jest często poprzedzany przełykiem Barretta, w przebiegu którego pod wpływem refluksu żołądkowo-przełykowego nabłonek wielowarstwowy płaski zostaje zastąpiony typowym dla żołądka nabłonkiem wielowarstwowym walcowatym. Na raka przełyku zapadnie 1-5 na 100 osób z przełykiem Barretta.

Obecnie zarówno przełyk Barretta, jak i raka przełyku diagnozuje się za pomocą biopsji. Prawidłowe pobranie próbki, by zdiagnozować anomalie, wymaga jednak dużej wprawy. Badacze z Cambridge wykazali też, że zmienność mutacji w przełyku oznacza, że biopsje mogą pominąć te istotne dla wczesnego wykrycia zmian nowotworowych. Cytogąbka opracowana przez prof. Rebeccę Fitzgerald z większym prawdopodobieństwem pozwala wychwycić kluczowe mutacje.

Problem z przełykiem Barretta polega na tym, że [...] może mieć do 10 cm długości. Stworzyliśmy mapę mutacji występujących u pacjenta z tą chorobą i stwierdziliśmy, że na tym odcinku komórki cechuje duża zmienność. W niektórych występują istotne mutacje, w innych nie. Pobieranie biopsji wymaga trafienia w odpowiednie miejsce. Wykorzystanie cytogąbki wydaje się eliminować wpływ przypadku.

Analizując sparowane próbki przełyku Barretta i raka przełyku, uzyskane w jednym punkcie czasowym od 23 pacjentów oraz 73 próbki pobrane od jednego pacjenta z przełykiem Barretta na przestrzeni 3 lat, Brytyjczycy przeprowadzili sekwencjonowanie całego genomu. Natrafili na "genetyczny odcisk palca" przyczyn nowotworu, wg nich, związany z obmywaniem nabłonka przełyku przez soki żołądkowe. Odcisk był taki sam w przełyku Barretta i raku przełyku, co sugeruje, że zmiany zachodzą bardzo wcześnie.

Dużą liczbę mutacji wykrywano nawet w rejonach przełyku Barretta bez raka: średnio 12 tys. na pacjenta (w porównaniu do średnio 18 tys. w obrębie zmian nowotworowych). Większość to zapewne mutacje, które po prostu się przydarzają, ale nie mają związku z rakiem.

Wiemy bardzo mało o przejściu od stanu przednowotworowego do nowotworu, tyczy się to zwłaszcza raka przełyku. Przełyk Barretta i rak dzielą wiele mutacji, ale jesteśmy teraz o krok bliżej zrozumienia, które z nich są kluczowe dla przekształcenia stanu chorobowego w potencjalne śmiertelny nowotwór - podsumowuje dr Caryn Ross-Innes.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Badacze z Cambridge wykazali też, że zmienność mutacji w przełyku oznacza, że biopsje mogą pominąć te istotne dla wczesnego wykrycia zmian nowotworowych.

 

Trochę zbyt "medyczne" zdanie.

Fachowcy: dalej jest to po polsku?

 

 

 

Problem z przełykiem Barretta polega na tym, że [...] może mieć do 10 cm długości.

 

Biedny ten Barrett. Podają:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82yk_cz%C5%82owieka

że "przełyk ma długość średnio około 23–25 cm". Coś zgubiłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Coś zgubiłem?
 

Cóż, niewątpliwie tak;) Jako stworzenie grywające od czasu do czasu w Literaki wniosłom z powyższej wypowiedzi, że podszywanie się pod inną płeć nie bardzo się sprawdza, Astroboyu;) Mowa twoja zdradziła cię ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...