Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wstępny raport na temat przyczyn katastrofy Falcon 9

Recommended Posts

SpaceX przedstawił opinii publicznej wstępny raport na temat katastrofy rakiety Falcon 9, która miała dostarczyć 28 czerwca ładunek zaopatrzeniowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Z analizy danych telemetrycznych wynika że główną przyczyną była awaria wspornika należącego do drugiego stopnia rakiety. Element o długości ok. 60 cm posiadał wadę fabryczną i mimo tego że był zaprojektowany do wytrzymania nacisku 4.5 t, to uległ zniszczeniu już przy obciążeniu ok. 900 kg. Następstwem uszkodzenia podpory było rozszczelnienie zbiornika z ciekłym helem, które w ułamku sekundy zniszczyło cały pojazd.

Niestety wady nie udało się wykryć przed startem podczas zwykłych oględzin wizualnych. SpaceX zapowiedział zastąpienie podpór bezpieczniejszym odpowiednikiem oraz ulepszenie procedur kontroli jakości dostarczanych elementów konstrukcyjnych.

Jak podkreśla firma, są to wstępne wyniki i analiza awarii będzie trwała aż do momentu wykluczenia innych jej możliwych przyczyn. Zapowiada również, że loty zostaną wznowione jeszcze jesienią, tak aby zrealizować zamówienia złożone przez klientów na 2015 r.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do czego w rakiecie jest potrzebny zbiornik z helem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadza się, w źródle jest informacja o awarii zbiornika ciekłego tlenu. W dalszej części jednak jest informacja że awaria podpory bezpośrednio wpłyneła na awarię systemu z helem, co pośrednio wpłynęło na uszkodzenie zbiornika z tlenem.

 

@pogo

Z opisów wynika że ciekły hel ma za zadanie utrzymać ciśnienie w zbiorniku tlenu.

 

 

"The Falcon 9 rocket uses helium to pressurize its first stage liquid oxygen tank, [...]"

http://spaceflightnow.com/falcon9/010/140521helium/#.Va4piLyVthE

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

W dalszej części jednak jest informacja że awaria podpory bezpośrednio wpłyneła na awarię systemu z helem, co pośrednio wpłynęło na uszkodzenie zbiornika z tlenem.

 

Nie wiem. Zawsze mnie uczono, że inteligentna nie tylko kobieta, ale każdy człowiek, jak nie wie, to mówi krótko: nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...