Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gdzie jest Filip?

Rekomendowane odpowiedzi

Uraz kolana ma świadczyć o tym, że szkielet znaleziony w jednym z grobowców w Werginie należy  do ojca Aleksandra Wielkiego, Filipa II. Teza ta wywołuje jednak olbrzymie kontrowersje, gdyż przed rokiem greccy archeolodzy potwierdzili, że Filip leży w innym grobowcu.

Jeden z niedawno zbadanych szkieletów miał bardzo poważny uraz kolana. Na tyle poważny, że musiało to spowodować wyraźną niepełnosprawność. Uraz i niepełnosprawność odpowiadają niektórym historycznym doniesieniem dotyczącym Filipa II Macedońskiego, ojca Aleksandra Wielkiego. Dlatego też część uczonych ogłosiła, że znaleziono zwłoki Filipa.
Uraz kolana to wyraźny dowód - stwierdza Maria Liston, antropolog z University of Waterloo, komentując artykuł, jaki pojawił się w PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). Publikacja w PNAS jest błędna - uważa z kolei Theodore Antikas, naukowiec z Uniwersytetu Arystotelesa i autor innych kontrowersyjnych badań nad kośćmi z Werginy.

W latach 70. w Werginie odkryto kompleks grobowy królów Macedonii. Grobowiec I został splądrowany już w starożytności. Pozostawiono jednak ludzkie szczątki, na na ścianie widoczny jest malunek przedstawiający gwałt na Persefonie. W nietkniętym grobowcu II znaleziono skremowane szczątki kobiety i mężczyzny oraz zbroję i luksusowe przedmioty. Grobowiec III szybko uznano za miejsce spoczynku Aleksandra IV, syna Aleksandra Wielkiego.

Część ekspertów uznała, że w grobowcu II pochowano Filipa II Macedońskiego i jego najnowszą żonę Kleopatrę, którą do popełnienia samobójstwa po śmierci Filipa zmusiła Olimpias, matka Aleksandra Wielkiego. Inni specjaliści uważali jednak, że spoczął tam przyrodni brat Aleksandra, Filip III Arridajos i jego żona Eurydyka. W ubiegłym roku greccy archeolodzy ogłosili jednak, że w grobowcu II spoczywa Filip II Macedoński i córka króla Scytów, Ateasa.

Teraz Antonis Bartsiokas z Uniwersytetu Demokryta postanowił przyjąć inną strategię badawczą. Zamiast skupiać się na szczątkach z grobowca II przyjrzał się szkieletom z grobowca I.

Analiza wykazała, że pochowany tam mężczyzna miał 180 centymetrów wzrostu i zmarł w 5. dekadzie życia. Kobieta zmarła mają około 18 lat, a dziecko żyło zaledwie 1-3 tygodni. W tym miejscu warto przypomnieć okoliczności śmierci Filipa II Macedońskiego. Władca został zabity w wieku 46 lat przez członka swojej ochrony, Pauzaniasza. Kilka dni później Olimpias, żona Filipa II i matka Aleksandra Wielkiego, zabiła nowo narodzoną córkę Filipa i zmusiła do samobójstwa jej matkę, najnowszą żonę Filipa, Kleopatrę. Wiek osób zmarłych pochowanych w grobowcu I odpowiada wiekowi Filipa, Kleopatry i ich córki. Jednak prawdziwym dowodem ma być uraz kolana widoczny na kościach mężczyzny. Lewa kość udowa jest zrośnięta z kością piszczelową, a ścięgno kolanowe pozostało unieruchomione pod kątem 79 stopni. Widoczna jest też dziura w kości, co wskazuje na to, że mężczyzna doznał penetrującej rany, na przykład od włóczni. Z zapisków historycznych wiemy, że Filip został ranny w nogę podczas bitwy, jaka rozegrała się w 345 roku przed Chrystusem. Bartsiokas mówi, że gdy tylko zobaczył zniekształconą kość, przypomniał sobie o ranie Filipa, jednak nie pamiętał żadnych szczegółów. Kiedy później się z nimi zapoznał, był pewien, że odnalazł kość Filipa. Tego samego zdania jest Maria Liston. To była potężna rana, która odseparowała połączenia kolana. Było ono niestabilne, póki się ostatecznie nie zrosło - mówi uczona, dodając, że ból musiał być nie do zniesienia. Liston przeprowadziła nawet szybki eksperyment. Poprosiła dwóch swoich współpracowników w średnim wieku, by stanęli na jednej nodze i podpierali się na palcach drugiej. Kąt zgięcia kolana wynosił wówczas 72-80 stopni. Filip mógł w ten sposób poruszać się po odniesieniu rany i w tej pozycji noga mogła się zrosnąć. To może również wyjaśniać, dlaczego Filip, świetny wojownik, nie poradził sobie podczas ataku mordercy. Miał ograniczoną mobilność i słabo utrzymywał równowagę - dodaje Liston.

Bartsiokas uważa, że jeśli w grobowcu I rzeczywiście pochowano Filipa II, jego żonę i dziecko, to można przypuszczać, że w grobowcu II spoczywa Filip III i jego żona. Te stwierdzenia nie spodobają się niektórym w Grecji - mówi Jonathan Musgrave z University of Bristol, który uważa, że wspomniane kości należą do Filipa II.

Greccy eksperci z pewnością oddadzą się teraz namiętnym sporom. Trzeba bowiem pamiętać, że nie tylko muzeum w Werginie, ale również UNESCO uznają, że Filip II spoczywa w grobowcu II, nie grobowcu I. Dyskusja będzie tym bardziej zaciekła, że na publikację oczekują wyniki badań przeprowadzonych w 2014 roku. Wspomniany już Theodore Antikas wraz ze swoim zespołem stwierdził, że w grobowcu I znajdują się kości nie 2 dorosłych i noworodka – jak stwierdził w swoich najnowszych badaniach Bartsiokas – ale kości 2 dorosłych, nastolatka, trzech noworodków i płodu. Nawet rana nogi nie musi jednoznacznie rozstrzygać spornej kwestii. Bartsiokas oparł się na zapiskach współczesnego Filipowi II Demostenea, który stwierdził, że król został ranny w lewą nogę. Mniej więcej 300 lat później historyk Didymos napisał, że Filip został ranny w prawe udo. Wydawałoby się, że należy wierzyć współczesnemu władcy Demostenesowi, jednak źródłem Didymosa był najprawdopodobniej współczesny Filipowi Theopomp.

Eksperci, nie tylko z Grecji, przygotowują się na ciąg dalszy trwającej od 40 lat debaty na temat miejsca spoczynku poszczególnych władców Macedonii.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Uraz kolana ma świadczyć o tym, że szkielet znaleziony w jednym z grobowców w Werginie należy do ojca Aleksandra Wielkiego, Filipa II.

 

Protestuję. Uraz mojego kolana świadczy zdecydowanie o tym, że ten szkielet jest bezimienny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...