Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Polimerowe micele zwiększają biodostępność polifenoli

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu (OSU) przetestowali układ zwiększający biodostępność resweratrolu i kwercetyny. Wykorzystali kopolimery, dzięki którym polifenole stały się rozpuszczalne w wodzie. Teraz można je wstrzykiwać do krwiobiegu, osiągając poziomy znacznie wyższe niż za pomocą diety czy doustnej suplementacji.

W tej postaci resweratrol i kwercetyna zmniejszają kardiotoksyczność popularnego leku cytotoksycznego - doksorubicyny. To istotne, bo choć zakres działania doksorubicyny jest szeroki, a skuteczność wysoka, przez szkodliwe działanie na serce może być stosowana tylko przez ograniczony czas.

Zarówno w czasie badań in vitro, jak i in vivo równoległe podawanie wysokich stężeń resweratrolu i kwercetyny znacząco zmniejsza kardiotoksyczność doksorubicyny. Polifenole działają synergicznie, zwiększając skuteczność cytostatyku na drodze uwrażliwiania komórek na jego działanie - wyjaśnia prof. Adam Alani.

Alani sądzi, że dalsze badania mogą pokazać, że wymiatając wolne rodniki związane z działaniem leku, polifenole całkowicie znoszą kardiotoksyczność. Naukowiec przekonuje, że biorąc pod uwagę ich przeciwnowotworowe właściwości, nawet administrowanie samych polifenoli może być korzystne. Niewykluczone jest też łączenie ich z innymi chemioterapeutykami.

Spożywane w formie pokarmów lub suplementów polifenole osiągają o wiele niższe stężenia niż możliwe do uzyskania za pomocą iniekcji. Zastrzyki stały się rzeczywistością, gdy akademicy z OSU i Pacific University przystosowali polimerowe micele. Resweratrol i kwercetyna stały się rozpuszczalne w wodzie, dlatego można je wprowadzać bezpośrednio do organizmu. Wcześniej takie systemy były wykorzystywane w odniesieniu do innych związków.

System zapewnia kilka korzyści. Koniec końców jesteśmy w stanie osiągać istotne klinicznie stężenia obu polifenoli w organizmie. Możemy je podawać jednocześnie, by kontrolować kardiotoksyczność leku przeciwnowotworowego. Możemy też wspomagać akumulację polifenoli w zmienionych chorobowo komórkach, gdzie same mają szansę zadziałać przeciwnowotworowo.

Choć dotychczasowe studia wskazywały, że resweratrol i kwercetyna są bezpieczne w wysokich stężeniach, kwestia ta ma być nadal badana. Ponieważ i opisany system dostarczania, i leki przeciwnowotworowe są już zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), powinno to przyspieszyć rozpoczęcie testów klinicznych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...