Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zadziwiająca powierzchnia Plutona i Charona

Rekomendowane odpowiedzi

Na najnowszych zdjęciach Plutona eksperci zauważyli młode góry o wysokości dochodzącej do 3500 metrów. To jedna z najmłodszych powierzchni jaką widzieliśmy w Układzie Słonecznym - mówi Jeff Moore z Ames Research Center. Naukowcy nie wykluczają, że – przynajmniej region w którym występują te góry – jest wciąż aktywny geologicznie.

Podobnie zdjęcia Charona ujawniły istnienie zróżnicowanego terenu. Naukowców najbardziej zdziwił brak kraterów. Zauważono też zespół klifów rozciągający się na odległość 1000 kilometrów. To prawdopodobnie dowód na aktywność geologiczną Charona. Widoczny jest również kanion głębokości 7-9 kilometrów.

New Horizon przyjrzał się tez innym księżycom Plutona – Niksowi, Hydrze, Styksowi i Kerberosowi. Dzięki sondzie dowiedzieliśmy się, że Hydra ma prawdopodobnie nieregularny kształt, a jego rozmiary wynoszą 43x33 kilometry.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jako, że Pluton powstał nie więcej niż 100 milionów lat temu" - czyżby to pisał jakiś kreacjonista wirzący w smoka wawelskiego czy mojżesza ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, te 100 milinów wymagałoby jednak w relacji obiektywnego narratora jakiegoś wytłumaczenia… ;)

Smok i Mojżesz zbyteczni. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@gucio222, gdzie znalazłeś zdanie, które zacytowałeś? Chętnie poczytam ów źródło, bo w tym artykule nic takiego nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

gdzie znalazłeś zdanie, które zacytowałeś
 

Jestem prawie pewien, że widziałem to na gazecie.pl. Zaciekawiło mnie to na tyle, że uczyniłem w pamięci karb: sprawdzić biografię Plutona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...