Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Udana misja New Horizon

Rekomendowane odpowiedzi

Po 21 godzinach oczekiwania NASA odebrała serię sygnałów od sondy New Horizon. Ich nadejście zwiastowało udaną zasadniczą część misji. Przelot obok Plutona to zwieńczenie złotego wieku misji planetarnych. Rozpoczęła się nowa era eksploracji Układu Słonecznego. W nadchodzących latach NASA odkryje tajemnice Marsa, Jowisza, Europy oraz światów wokół innych gwiazd - powiedział John Grunsfeld, szef Dyrektoriatu Misji Naukowych NASA.

Pluton to pierwszy obiekt z Pasa Kuipera, który odwiedza ziemska misja. Przelot New Horizon to zakończenie pierwszej ery rekonesansu planetarnego, która trwała pół wieku i pozostanie tym, co przekażemy przyszłym pokoleniom - stwierdził główny naukowiec misji New Horizon, Alan Stern z Southwest Research Institute.

Sonda zbierze tyle danych, że samo ich przesłanie na Ziemię potrwa 16 miesięcy. Tymczasem zapraszamy do oglądania zdjęć Plutona i Charona wykonanych przez New Horizon.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po 21 godzinach oczekiwania NASA odebrała serię sygnałów od sondy New Horizon.

 

A zdjęcia były wcześniej… ;) Czy tylko mi się wydaje, że odległość od Plutona do nas to jednak mniej niż 21 godzin świetlnych (niechby i podwojona)? :D

 

 

 

Przelot obok Plutona to zwieńczenie złotego wieku misji planetarnych.

 

Czyżby takie "złotouste" stwierdzenie NASA, że kasy na Marsa już nie będzie? :)

Chciałbym podkreślić, że jankesocentryczny punkt widzenia na sprawę, zaczynając od samego symbolu Plutona, przez znajomość historii zagadnienia, obecność Pani

70634402_epaselect_3375537b.jpg

na "zakrapianej" imprezie to nie moja bajka.

 

Tak z głupia frant: wie ktoś może, jakie to twarde dane po przelocie New Horizon położą współczesną naukę na kolana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

zy tylko mi się wydaje, że odległość od Plutona do nas to jednak mniej niż 21 godzin świetlnych (niechby i podwojona)?

 

Chyba  chodziło o to (tak mi się wydaje ;) ), że wiedzieli że już dotarł, potem miał zrobić foty itd. potem odczekać trochę, a potem dopiero zacząć wysyłać dane. czyli te 21 h, to czas "lotu" sygnału + ten lag.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zdjęcia jednak były wcześniej (wystarczyło wczoraj śledzić co się dzieje; taki kontrolowany przeciek? :D :D :D). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

A zdjęcia jednak były wcześniej (wystarczyło wczoraj śledzić co się dzieje; taki kontrolowany przeciek?
 

 

nie jestem specjalistą, ale miały być oficjalnie (z większej odległości, chyba) jednak:

 

 

 

Po 21 godzinach oczekiwania NASA odebrała serię sygnałów od sondy New Horizon. Ich nadejście zwiastowało udaną zasadniczą część misji.

Nie mówią o zdjęciach tylko serii sygnałów. Ale jak mówię, ja tam się nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie mówią o zdjęciach tylko serii sygnałów.

 

Też się nie znam, ale zapewne zdjęcia rozchodzą się w próżni szybciej niż sygnały. Taki tam mój "luźny" wniosek. ;)

BTW: by było jasne, piszę to jedynie w "kontekscie" artykułu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o sserię wcześniej zaprogramowanych sygnałów. A skąd 21 godzin? A skąd ja mam wiedzieć? :) Rozkład jazdy im się rozjechał? NH miał wysłać sygnały, gdy dotrze do określonego punktu i dotarł nieco później niż miał? To Ty, Astroboyu, specem od tego co poza atmosferą jesteś, prawda? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ty, Astroboyu, specem od tego co poza atmosferą jesteś, prawda? :)

 

Nie. Wolę Dziewczęta ziemskie, z prochu i pyłu tej Ziemi. ;)

 

BTW: zostawmy "oryginał" w spokoju, nie takie oryginały mi się w życiu zdarzały. ;)

Mariusz, jak może zauważyłeś, statystyka "łapek w górę"" w "astronomia/fizyka" chyba ostatnio się polepszyła (były to również i moje dosyć drewniane łapki ;)). Nie musisz wiedzieć, ale ostatnio jestem dumny z tego, co tu się dzieje (w kwestii ścisłej). Serio. Widać, "kopniaki" czasem się przydają. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś takiego jak "prędkość transmisji".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

coś takiego jak "prędkość transmisji".

 

Zapewne niemal czterokrotnie mniejsza niż prędkość światła w próżni…

Wilku, jak chciałbym Cię sprowokować do zbanowania mnie, to nie wymieniałbym z Tobą czterech postów. Wystarczyłby jeden. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informacje, że sonda ma antenę umieszczoną na sztywno i aby zrobić zdjęcia musiała się obrócić tak, że nie było kontaktu z Ziemią. Pewnie to było te 21h oczekiwania... w całkowitej ciszy... Sam sygnał leci ok 4:25, wysłanie jednego zdjęcia zajmuje 40 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pogo za szczegółowe dane, Mój łeb, jak widzę, całkiem nieźle pamięta i przetwarza (z przyzwoitym poziomem przybliżenia :)) rzeczywistość. :)

 

 

 

aby zrobić zdjęcia musiała się obrócić tak, że nie było kontaktu z Ziemią. Pewnie to było te 21h oczekiwania... w całkowitej ciszy...

 

Cięzko się obraca… Pewnie jakiś przestarzały EmDrive. ;)


Ktoś jednak przechwycił dane przed obrotem do "poprawnej" pozycji. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie śledziłem dokładnie przelotu. Czy to nie były przypadkiem zdjęcia zrobione z większej odległości? Sondy zwykle mają więcej niż jeden aparat, więc może drugi był prawidłowo ustawiony by robić zdjęcia bez urywania komunikacji.

Ale oczywiście ja sobie tylko zgaduję... nie wiem jak to wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...