Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Ilość energii geotermalnej pod Zachodnią Antarktyką jest zadziwiająco duża. Na tyle duża, że pomaga wyjaśnić niestabilność tamtejszej pokrywy lodowej. Profesor Andrew Fisher z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, który prowadzi badania, mówi, że sama energia geotermalna nie wyjaśnia szybkiego tempa utraty lodów w Zachodniej Antarktyce. Pokrywa lodowa rozwijała się i ewoluowała w towarzystwie tej energii, stanowi ona część systemu. Jednak jej obecność wyjaśnia, dlaczego lód jest tak niestabilny. Jeśli dodamy do tego globalne ocieplenie, to widzimy, jak szybko mogą zachodzić tam zmiany - mówi uczony.

Ciepło z wnętrza Ziemi może też wyjaśniać obecność jezior pod pokrywą lodową oraz szybkie spływanie lodu do oceanu. Znajdująca się pod lodem woda działa jak lubrykant, który przyspiesza ruch lodowców. Fisher ostrzega jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Dotychczas przeprowadził on pomiary tylko w jednym miejscu, a przepływ ciepła prawdopodobnie waha się w różnych lokalizacjach. To pierwsze pomiary przepływu energii geotermalnej pod lodami Zachodniej Antarktyki. Nie wiemy zatem, w jaki sposób są zlokalizowane te gorące źródła. To region, w którym występuje aktywność wulkaniczna, zatem uzyskane przez nas wyniki mogą być spowodowane obecnością lokalnego źródła ciepła - podkreśla uczony.

Zespół Fishera przewiercił się przez kilkaset metrów lodu i wpuścił specjalny próbnik, który wprowadzał na różne głębokości do osadów pod znajdującym się poniżej jeziorem. Dzięki pomiarom na różnych głębokościach uzyskano informacje dotyczące przepływu ciepła. Okazało się, że zmiany temperatury są tam bardzo duże – pięciokrotnie większe niż zwykle występujące na lądzie stałym. To oznacza, że dochodzi tam do dość dużej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem Ziemi a powierzchnią. Energia z wnętrza planety przyczynia się do topnienia lodowca od spodu.

Współautor badań, profesor Sławomir Tułaczyk, wyjaśnia, że zbadanie geotermalnego przepływu energii jest bardzo istotne z punktu widzenia badań nad Zachodnią Antarktyką. Ważne jest, byśmy znali te dane, gdyż dzięki temu będziemy mogli dokładnie szacować, w jaki sposób pokrywa lodowa Zachodniej Antarktyki będzie zachowywała się w przyszłości, jak duża część ulegnie stopnieniu, jak szybko lód będzie spływał do oceanu i jaki wpływ będzie miał na jego poziom. Od wielu lat czekałem na okazję, by bezpośrednio zmierzyć przepływ energii w tym miejscu.

Pokrywa lodowa Zachodniej Antarktyki od dawna jest uważana za mniej stabilną od większej Wschodniej Antarktyki. Dzieje się tak, gdyż znaczna jej część spoczywa na lądzie położonym poniżej poziomu oceanu, a jej krawędzie unoszą się na wodzie. Lód obmywany jest więc przez ogrzewające się wody oceanu, a teraz wiemy, że dodatkowo jest podgrzewany przez energię geoermalną.

W miejscu pomiaru stwierdzono, że gęstość strumienia ciepła wynosi 285 miliwatów na metr kwadratowy. W samym lodzie wartość ta wynosi 105 miliwatów na metr kwadratowy. Dzięki obu tym wartościom naukowcy wyliczyli, że lód w tym miejscu roztapia się w tempie około 1,26 cm rocznie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość energii geotermalnej pod Zachodnią Antarktyką jest zadziwiająco duża.

 

Co zapewne uprawomocnia tytuł artykułu:

Podgrzewanie od spodu

Chyba trudno stworzyć realistyczny model, który PODGRZEWAŁBY od OD GÓRY. :)

 

Znajdująca się pod lodem woda działa jak lubrykant

 

Może jestem pojechany, ale lubrykant jakoś tak mi się kojarzy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubrykant

z "przykładowym lubrykantem": usunięto reklamę produktu

Edit: muszę dodać, że nie potrzebuję. Odpowiednia ilość czasu poświęcona kobiecie nie potrzebuje czegoś takiego. :D

Edytowane przez wilk
usunięto reklamę produktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba trudno stworzyć realistyczny model, który PODGRZEWAŁBY od OD GÓRY

Np. żarówka dogrzewająca kurczaki. Z mojego punktu widzenia  nasza gwiazda dzienna podgrzewa nas od góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z mojego punktu widzenia nasza gwiazda dzienna podgrzewa nas od góry.

 

Jesteś pewien, co w tym wypadku oznacza "góra"? Chyba nie pojedziemy w średniowieczną kazuistykę? ;)

Tak późnym popołudniem Słoneczko ciągle mnie ogrzewa, i możesz sprawdzić osobiście, że "od dołu" w tym wypadku daleko nie odbiega od "od góry". :)

Nasza kochana Ziemia niezmiennie podgrzewa nas od "dołu". ;)

 

BTW, czasem przy dobrym seksie nie tylko ja, ale również partnerka nie odróżnia góry od dołu. :D


Edit: ciekawe, że Wilk okazał się bardziej czujny niż ludkowie na wiki. ;)

W końcu zamieściłem tylko grafikę z oryginalnej strony wiki, która jednak niezmiennie świeci:

https://pl.wikipedia.../wiki/Lubrykant

Swoją drogą, zawsze stosuję prezerwatywy w sytuacjach, które mam na myśli (jeszcze chyba mogę ;)), a nigdy tej firmy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi może wykreślić która część Antarktyki jest zachodnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesteś pewien, co w tym wypadku oznacza "góra"? Chyba nie pojedziemy w średniowieczną kazuistykę

Górę wyznacza mój błędnik. Z maszyn można użyć pionu, oprócz pionu świetnie wyznacza górę oraz dół. Można też użyć pojęcia spadać. Spadać, w przeciwieństwie do podgrzewać, można tylko w dół.

 

Nie znalazłem w słownikach wymogu kierunku czy sposobu dostarczania ciepła. Czasownik niedokonany, dostarczać czemuś ciepłaczynić coś cieplejszym

https://pl.wiktionary.org/wiki/podgrzewa%C4%87

 

 

 

Ktoś mi może wykreślić która część Antarktyki jest zachodnia?

Niie rozumiem pytania? Szukałbym na lewo od południka zerowego kiedy biegun płn jest u góry.

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z maszyn można użyć pionu, oprócz pionu świetnie wyznacza górę oraz dół

 

Jesteś pewien, że na karuzeli będzie to ten sam absolutny pion? ;)

Ale dość już moich przyciężkich żartów… Nie wszyscy chyba bawią się tak dobrze jak ja. :)

Dla niewtajemniczonych, gdzie jest dół? :)

90px-Rollercoaster_Tornado_Avonturenpark

 

Edit: odnośnie jeszcze kolejki górskiej, to polecam:

http://ryjbuk.pl/kolejka-gorska-331815

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla niewtajemniczonych, gdzie jest dó

Na obwodzie. Gdzie jest powiedziane że dół musi być zawsze w tym samym miejscu? Gdzie jest powiedziane, że w ogóle musi być  dół?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzie jest powiedziane, że w ogóle musi być dół?

 

Ależ Jajcenty, całkowicie się z Tobą zgadzam, ale to Ty chyba szukałeś jakichś niezmienników:

 

 

nasza gwiazda dzienna podgrzewa nas od góry.

Widocznie nie korzystałeś wówczas z "kolejki górskiej", a polecam. Alkohol czasem robi dobrze. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ależ Jajcenty, całkowicie się z Tobą zgadzam

Rzadko się zdarza tak całkowita zgoda. ;)

 

 

ale to Ty chyba szukałeś jakichś niezmienników

Nieporozumienie. Wykazywałem jedynie,  że semantyka "podgrzewać" jest szersza niż to szanowny oponent sugerował. To taki eufemizm ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wykazywałem jedynie, że semantyka "podgrzewać" jest szersza niż to szanowny oponent sugerował. To taki eufemizm ;)

 

W rzeczy samej, jakieś nieporozumienie. Niczego nie sugerowałem, bo zwyczajnie się śmiałem.. :)

Niestety, nie odpowiem tym samym, czyli nie będę wnikał w eufemizm bycia oponentem, bo tak z głębi serca to kocham Ludzi. :D

Chyba łatwiej z psami, bo te bez problemów potrafią potarzać ze mną po dywanie (z radości serca). :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...