Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

W jaki sposób drapieżny ssak może przeżyć na bambusowej diecie?

Recommended Posts

Pandy są w stanie przeżyć na diecie składającej się niemal wyłącznie z bambusa dzięki zestawowi energooszczędnych cech, w tym niedoczynności tarczycy.

Zespół Yongganga Nie z Instytutu Zoologii Chińskiej Akademii Nauk badał dzienne wydatki energetyczne (ang. daily energy expenditure, DEE) 5 pand żyjących w niewoli i 3 dzikich osobników. Okazało się, że DEE pand wynosiło zaledwie 38% średniej dla ssaka lądowego podobnej wielkości.

Naukowcy stwierdzili, że DEE pand są znacznie niższe niż DEE koali i bardziej przypominają wartości występujące u leniwców trójpalczastych (Bradypodidae).

W publikacji z pisma Science zespół podaje, że uśrednione DEE 8 osobników wynosiło 5,2 MJ (megadżula) na dobę, czyli zaledwie 37,7% spodziewanej wartości (13,8 MJ/dobę). Gdy uwzględniono wyłącznie 3 dzikie pandy, średnia wynosiła 6,2 MJ/dobę, a więc 45% wartości dla ssaka o zbliżonych gabarytach.

Naukowcy wykorzystali lokalizatory GPS i zauważyli, że pandy wielkie są o wiele mniej aktywne od innych niedźwiedziowatych. Później okazało się, że bardzo niskie wydatkowanie energii to skutek pomniejszenia wielu narządów (mózgu, wątroby i nerek). Co istotne, stężenie hormonów tarczycy stanowiło zaledwie ułamek ssaczej normy; naukowcy porównują je do poziomów stwierdzanych u hibernującego niedźwiedzia brunatnego. Jak wyliczyli akademicy, uśrednione stężenie krążącej tyroksyny i trójjodotyroniny wynosiło, odpowiednio, 46,9 i 64% poziomu spodziewanego dla ssaka łożyskowego analogicznej wielkości.

Nie i inni podkreślają, że niskie poziomy T4 i T3 może wyjaśnić unikatową dla pand mutacjaą genu DUOX2 (gen DUOX2 koduje oksydazę NADPH, która generuje H2O2 niezbędną do aktywności peroksydazy tarczycowej; co istotne, u ludzi mutacje w obrębie genu DUOX2 obserwuje się u pacjentów z wrodzoną niewydolnością tarczycy).


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...