Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mały wzrost temperatury to duży wzrost poziomu oceanów

Rekomendowane odpowiedzi

Analiza trzech dekad badań nad historycznym topieniem się lodu z biegunów pokazuje, że w ciągu ostatnich 3 milionów lat poziom oceanów wielokrotnie był wyższy o co najmniej 6 metrów od obecnego poziomu. Naukowcy zwracają uwagę, że do tak wielkiego wzrostu poziomu oceanów wystarczyło, by średnia globalna temperatura wzrosła o 1-2 stopni Celsjusza.

Badania wykazały, że lody Grenlandii i Antarktyki w znaczącym stopniu przyczyniały się do wzrostu poziomu oceanów ponad poziom obecny. Dzisiejsze stężenie atmosferycznego dwutlenku węgla jest takie, jak przed trzema milionami lat, gdy poziom oceanów był o co najmniej 6 metrów wyższy - mówi współautor badań Anders Carslon z Oregon State Univesrity. Musi minąć trochę czasu, zanim globalne ocieplenie znacząco zredukuje pokrywy lodowe, jednak proces ten nie trwa wiecznie. Istnieją dowody wskazujące, że prawdopodobnie się on już rozpoczął - dodaje uczony. Drugi z autorów badań, Peter Clark, uważa, że jesteśmy skazani na pewien wzrost poziomu oceanów. Poziom dwutlenku węgla ciągle rośnie, wkraczamy więc na niezbadane terytorium. To, czego nie znamy, to ramy czasowe w jakich proces ten będzie zachodził. Zanim doświadczymy pełnych skutków topnienia pokryw lodowych może minąć wiele stuleci lub kilka tysiącleci - mówi Clark.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że stosunkowo niewielkie zmiany temperatury mogą spowodować duże zmiany w poziomie oceanów. Wspomniane to tylko pozornie niewiele. Dla setek milionów ludzi mieszkających w nadbrzeżnych miastach i miejscowościach taki wzrost oznacza katastrofę. Takie metropolie jak Miami, Tokio, Dhaka czy Singapur mogą znacząco ucierpieć wskutek wzrostu poziomu oceanów. Wpływ wzrostu poziomu oceanów jest większy niż wydawałoby się po samym tylko podniesieniu się wody. Oznacza on bowiem większy wpływ sztormów na miasta, większą erozję, większe podtopienia - mówi Carlson.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że te 3 miliony lat temu to nie ludzie powodowali podwyższenie temperatury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozumiem, że te 3 miliony lat temu to nie ludzie powodowali podwyższenie temperatury..

Rozumiem, że to pytanie retoryczne... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...