Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rekordowo potężna wiązka

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Fermi National Accelerator Laboratory poinformowali o uzyskaniu najpotężniejszej w dziejach wiązki cząstek. Będzie ona służyła do badania neutrin. Eksperci nie mają oczywiście ustanawiać rekordów dla samych rekordów. Im większa moc wiązki, czyli im więcej cząstek można w niej upakować, tym większa szansa na zarejestrowanie obecności neutrin.

Ustanowiony właśnie światowy rekord mocy wiązki wynosi 521 kilowatów. Dla porównania, w CERNie neutrino bada się za pomocą wiązek o mocy większej niż 400 kW.

Eksperci z Fermilab nie mają jednak zamiaru poprzestać na obecnym osiągnięciu. W najbliższych latach chcą zwiększać moc wiązki, najpierw do 700 kW, a po udoskonaleniu akceleratorów chcą w nadchodzącej dekadzie osiągnąć moc 1 MW. Mamy najpotężniejszą na świecie wiązkę do badania neutrin i będziemy zwiększać jej moc - mówi Ioanis Kourbanis, szef Main Injector Department w Fermilab.

Na zwiększeniu wiązki skorzysta ponad 1000 fizyków z całego świata, którzy korzystają z amerykańskiego laboratorium podczas badań neutrin i mionów.

W laboratoriach wytwarza się neutrina za pomocą wiązki cząstek, zwykle protonów, które zderza się z celem. Podczas zderzenia powinny powstawać neutrina, które zostają wykryte przez specjalne czujniki. Neutrina rzadko udaje się wykryć, gdyż słabo reagują z materią. Dlatego tak ważne jest uzyskanie wiązki o jak największej energii. Mieści się w niej bowiem więcej cząstek, po zderzeniu powstaje więcej neutrin, jest zatem większa szansa na zarejestrowanie któregoś z nich.

Obecnie w Fermilab prowadzone są cztery eksperymenty, których celem jest badanie neutrin: MicroBooNE, MINERvA, MINOS+ oraz - największy na świecie - NOvA. Niewykluczone też, że Fermilab stanie się kluczowym elementem proponowanego największego na świecie eksperymentu o nazwie Deep Underground Neutrino Experiment (DUNE), którego celem będzie odpowiedź na pytanie o masy i właściwości każedego z zapachów neutrin oraz o to, jaką rolę odgrywa neutrino w ewolucji wszechświata. Uzyskany w Fermilab wynik jest fantastyczny. W dziedzinie, którą się zajmujemy, moc wiązki decyduje o wszystkim. Możliwości Fermilab tylko zwiększają zaufanie społeczności międzynarodowej do USA jako miejsca, w którym będą prowadzone przyszłe międzynarodowe eksperymenty dotyczące neutrin - mówi MarkThomson z University of Cambridge, rzecznik prasowy DUNE.

W Fermilab od czterech lat trwają intensywne prace nad zwiększeniem możliwości tamtejszych akceleratorów. W przyszłym roku Main Injector ma osiągnąć moc niemal dwukrotnie większą niż ta z czasów Tevatronu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ustanowiony właśnie światowy rekord mocy wiązki wynosi 521 kilowatów.

Kto dostrzegł marketingową zmyłkę? ;)

 

Przy okazji (przepraszam, że publicznie, ale neutrino i neutrina już sobie odmienialiśmy :)):

 

 

w CERNie neutrino

 

 

podczas badań neutrino i mionów

 

 

wytwarza się neutrino za pomocą wiązki cząstek

 

 

Podczas zderzenia powinny powstawać neutrino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kto dostrzegł marketingową zmyłkę?

4 TeV nie jest tak imponujące jak 521 kW ?  O to chodzi? Nie znam się, ale może w tym przypadku moc jest istotniejsza niż energia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi. Raczej te nagłówki (tyczące również i publikacji naukowych) typu "po raz pierwszy", "stworzyliśmy największy/ największą/ największe", itp. ;)

W praktyce, mając 700 kW zamiast 400 kW tak Pana Boga za pięty od razu chyba nie złapiemy (jak mi się wydaje ;)).

 

Przy okazji, po polsku, dla interesujących się ciekawym światem neutrin:

http://neutrino.ift.uni.wroc.pl/?page=news.php

Tam też znaleziony link na filmik, który przystępnie wyjaśnia jak tworzy się wiązkę neutrin:


Edit: dla ścisłości uzupełnię, że trochę trudno (a właściwie głupio) porównywać Fermilab i CERN. Nieco odmienne, jak mi się wydaje, cele…

Odbijając piłęczkę tytułu można powiedzieć, że w Fermilab na głowie mogą stawać, a takiej energii protonom jak w CERN nie nadadzą. ;)


Edit2: przy okazji. Jak  widać w końcówce animacji, muzyka pochodzi z sowieckiego filmu z roku 1972 "Strange Boy from 6B".

Ma ktoś może jakieś namiary na ten film? Choćby tytuł oryginału?


Edit3: Mariusz; tak sobie myślę, że na plac Maxa Borna daleko nie masz. O ciekawy wywiad chyba nietrudno. ;)


Edit4: Wilk, jak zauważysz patrząc na czasy edycji i "napisania" posta (taki mały test ;)), trochę głupio działa automat. :)


:D


Dodatkowo poczekam godzinę, by upewnić się, że nie każde zadanie rozumie coś takiego jak czas letni i zimowy. ;)

 (tymczasem mamy: "Napisano minutę temu", "Astroboy edytował 9 minut temu" :)).

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...