Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dwie podwójne i jeszcze jedna

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomowie z Open University odkryli pierwszy znany układ składający się z pięciu gwiazd, w skład którego wchodzą dwie gwiazdy podwójne. Mimo tego, że prawdopodobnie aż 30% gwiazd występuje w układach wielokrotnych, to systemy składające się z pięciu gwiazd są wielką rzadkością.

System został pierwotnie zarejestrowany i zarchiwizowany przez projekt SuperWASP (Wide Angle Search for Planets). Dopiero analiza danych ujawniła, że zanotowano coś interesującego. Początkowo specjaliści zauważyli, że w 1SWASP J093010.78+566859.5 znajduje się układ podwójny kontaktowy. To układ podwójny, w których gwiazdy znajdują się tak blisko siebie, że ich zewnętrzne warstwy stykają się ze sobą w punkcie L1. Między takimi gwiazdami zachodzi ciągła wymiana materii. Zaobserwowany system okazał się wyjątkowy, gdyż czas obiegu obu gwiazd wokół siebie wynosił mniej niż 6 godzin. Później naukowcy zauważyli jeszcze niespodziewane dodatkowe spadki jasności gwiazd i odkryli, że w pobliżu znajduje się kolejny układ podwójny. Tym razem gwiazdy są oddalone od siebie na odległość około 3 milionów kilometrów, czyli dwukrotnie więcej niż wynosi średnica Słońca. Gwiazdy te obiegają się w ciągu 1 i 1/3 doby. Oba układy podwójne są od siebie oddalone o około 21 miliardów kilometrów. Gdy naukowcy przystąpili do szczegółowych badań widm obu układów odkryli piątą gwiazdę znajdującą się w odległości około 2 miliardów kilometrów od drugiego z układów. Jej obecność prawdopodobnie nie powoduje zaćmień żadnego z układów.

Badacze z Open University potwierdzili, że wszystkie pięć gwiazd jest ze sobą grawitacyjnie powiązanych. System znajduje się w odległości około 250 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Wszystkie gwiazdy układu są prawdopodobnie mniejsze i chłodniejsze od Słońca, jednak cały układ jest na tyle jasny, że można go obserwować przez amatorskie teleskopy i dostrzec zaćmienia.

Bardzo interesującym odkryciem jest spostrzeżenie, że orbity obu gwiazd podwójnych znajdują się na tej samej płaszczyźnie. Może to wskazywać, że powstały one z tego samego dysku protoplanetarnego.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

znajduje się układ binarny kontaktowy

Znów przepraszam, że publicznie, ale zgłoszenia, jak widać, ciągle nie działają…

Binarny układ gwiazd brzmi dla mnie tak obraźliwie, jak to tylko możliwe.

Po polsku istnieje tylko układ podwójny gwiazd.


Edit: będzie już to trzecia moja uwaga, ale widzę, że redakcja uparcie idzie na stracie. Ewentualnie kompletnie nie czyta nie tylko zgłoszeń, ale i komentarzy (owszem, nie musi ;)); tym bardziej będzie zabawnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znów przepraszam, że publicznie, ale zgłoszenia, jak widać, ciągle nie działają…
 

Jesteś pewien? Pamiętam, że kilka tygodni temu zgłosiłem jakąś literówkę, przycisk Zgłoś znajduje się na forum, pod artykułem, na lewo od Cytuj i Odpowiedz, jest ledwo widoczny, dopiero po najechaniu na niego myszką się uaktywnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JESTEM pewien. :D

Dodam, że ZDECYDOWANIE jestem pewien. Jeśli nie jestem, to piszę inaczej. ;)

 

Edit: wybacz, ale dla inteligentnego człowieka trudno o pomyłkę przy tak niezbyt obfitym wyborze. ;)

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że działają i komentarze na forum też działają. To redakcja wolno działa.

Przepraszam za binarną obrazę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Urzekłeś mnie obrazą binarną. ;)

Przy okazji, nie zapuszczasz się w politykę? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...