Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szybka diagnostyka Eboli

Recommended Posts

Nowy test pozwala na zdiagnozowanie Eboli w ciągu kilku minut, dzięki czemu możliwe będzie szybsze udzielenie pomocy chorym oraz sprawniejsze identyfikowanie ognisk epidemii i radzenie sobie z nimi. Uczeni z Harvard Medical School, Partners In Health oraz Boston Children's Hospital wykazali, że opracowany przez firmę Corgenix test ReEBOV Antigen Rapid Test jest równie czuły, co wykorzystywane dotychczas laboratoryjne metody diagnostyczne.

Podstawowym zadaniem osób walczących z Ebolą jest określenie, którzy pacjenci rzeczywiście zapadli na gorączkę krwotoczną, a którzy cierpią na choroby dające podobne objawy. Obecnie zidentyfikowanie chorych jest zadaniem skomplikowanym. Wymaga bowiem pobrania krwi, dostarczenia jej do laboratorium i często wielodniowego oczekiwania na wyniki. W warunkach afrykańskiej prowincji nie jest ani proste, ani bezpieczne. Z kolei uznawanie chorych za cierpiących na Ebolę na podstawie samych tylko objawów kończy się tym, że do szpitali trafiają ludzie cierpiących na inne choroby, którzy dopiero w placówkach leczniczych zarażają się od innych Ebolą. Uproszczenie i przyspieszenie całego procesu może mieć więc olbrzymie znaczenie dla walki z gorączką krwotoczną.

W czasie testów polowych w Sierra Leone wspomniany test został wykorzystany na 106 osobach, co do których istniało podejrzenie, że zaraziły się Ebolą. Ci sami ludzie byli też diagnozowani za pomocą standardowego laboratoryjnego testu RT-PCR. Oba rodzaje testów wykorzystano też na 284 próbkach krwi przechowywanych przez laboratorium.

Badania wykazały, że szybki test pozwolił na prawidłowe zdiagnozowanie 100% przypadków zachorowań. Jego specyficzność wynosiła 92%, co oznacza, że dał on kilka fałszywych. Ku zdziwieniu uczonych badania wykazały, że RT-PCR nie jest dobrym testem referencyjnym nie wykrył kilku przypadków osób o bardzo niskim poziomie wirusa we krwi. Przypadki te zostały wykryte za pomocą innego, bardzo czułego, testu laboratoryjnego, który nie jest jednak szeroko stosowany. W związku z tym konieczne jest jeszcze sprawdzenie, jak sprawuje się ReEBOV gdy mamy do czynienia z bardzo świeżą infekcją.

ReEBOV działa podobnie jak test ciążowy. Próbka krwi pacjenta musi trafić w odpowiednie miejsce i jeśli wynik jest pozytywny, pojawia się kolorowy znacznik.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...