Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lek na reumatoidalne zapalenie stawów odtwarza pigmentację skóry w bielactwie

Rekomendowane odpowiedzi

Inhibitor kinaz janusowych (JAK), który dotąd stosowano do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, odtworzył pigmentację skóry u pacjentki z bielactwem nabytym.

Obecne metody leczenia bielactwa, np. maści sterydowe czy światłoterapia, nie zawsze są skuteczne. Postępy poczynione ostatnio przez naukowców zasugerowały jednak, że warto by przyjrzeć się właśnie inhibitorom JAK.

Szlak zostały przetarty w zeszłym roku przez dr. Bretta Kinga ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale, który opublikował wyniki swoich badań nt. skuteczności jednego z inhibitorów JAK - cytrynianu tofacitinibu - w leczeniu łysienia plackowatego (alopecia areata).

King i dr Brittany Craiglow sądzili, że cytrynian może się również sprawdzać w przypadku bielactwa. Testując tę hipotezę, Amerykanie podali go 53-letniej pacjentce z dużymi odbarwionymi plamami na twarzy, dłoniach i ciele. Przez ponad rok przed aplikowaniem cytrynianu tofacitinibu liczba białych śladów się zwiększała.

W ciągu 2 miesięcy terapii inhibitorem JAK doszło do częściowej repigmentacji twarzy, ramion i dłoni, czyli obszarów, których wyglądem pacjentka najbardziej się przejmowała. Po 5 miesiącach białe plamy na twarzy i dłoniach niemal zniknęły. Pozostało tylko kilka plam na innych częściach ciała. W czasie terapii nie zaobserwowano skutków ubocznych.

Choć to tylko jeden przypadek, bazując na naszej wiedzy odnośnie do choroby i działania leku, spodziewaliśmy się sukcesu - podkreśla King.

King ma nadzieję, że podczas przyszłych badań klinicznych pacjentom podawany będzie tofacitinib lub ruksolitynib.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się ma kinazaxh janusowych, ale jesli inhibitor jest skuteczny w RZS- to logiczne, ze powinien być skuteczny w innych chorobach autoimminologicznych. Zarówno łysienie plackowate jak i bielactwo to autoagresja. Wiadomość świetna, bo oba schorzenia dermatologiczne są oszpecające. Zwłaszcza dla kobiet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...