Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Antarktyczna bioróżnorodność

Rekomendowane odpowiedzi

Bioróżnorodność Antarktyki jest znacznie większa, niż się dotychczas wydawało. Na łamach Nature ukazał się artykuł, którego autorzy – naukowcy z Monash University, British Antarctic Survey, University of Waikato i Australian National University – informują o wynikach analizy najnowszych badań nad bioróżnorodnością tego regionu świata.

Większość ludzi uważa Antarktykę za śnieżno-lodową pustynię zamieszkiwaną przez pingwiny, foki i walenie. Na lądzie występuje duża bioróżnorodność, szczególnie wśród mikroorganizmów takich jak bakterie. Dno morskie jest pełne niezwykłych gatunków, takich jak kikutnice i równonogi. Znamy ponad 8000 występujących tam gatunków morskich - mówi główny autor badań, profesor Steven Chown z Monash University. Jak podkreśla jego kolega, profesor Craig Cary z University of Waikato, Antarktyka i Ocean Południowy są znacznie bogatszym rezerwuarem życia, niż jeszcze niedawno sądzono. Jednym z ostatnich zadziwiających odkryć jest znalezienie mikroorganizmów pod lodowcami. Nie wiemy, w jaki sposób globalne zmiany klimatyczne wpłyną na tę różnorodność - mówi uczony.

Przegląd prac naukowych wykazał też, że Antarktyka nie stanowi homogenicznego ekosystemu. Jest podzielona na różne obszary biogeograficzne, charakteryzujące się występowaniem różnych gatunków. Niewykluczone że na Antarktyce występuje jedne z największych na świecie zróżnicowań mikroorganizmów. Jednocześnie są on w wysokim stopniu przystosowane do przetrwania w suchym, ubogim w składniki odżywcze środowisku.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...